Enis Berberoğlu tekrar yargılandığında beraat eder mi?

Kendi gazetesinin bugünkü yönetiminin tabiriyle 'trol gazeteciliği'nin kurbanı olduğunu söyleyip davanın seyrini değiştirebilir yani..

CHP milletvekili Enis Berberoğlu yeniden TBMM'ye döndü.. Çok kısa süreci hatırlamakta yarar var.. MİT tırları ihanetinden 25 yıl hapis cezası almıştı.. İstinaf bu cezayı 5 yıla düşürdü.. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İstinaf'ın kararını onadı. Mahkumiyetin onaylanmasıyla birlikte dokunulmazlığı da kaldırıldı.. Anayasa Mahkemesi yerel mahkemeden istinafa oradan da Yargıtay'a kadar giden peşinden de TBMM'de dokunulmazlığının kaldırılması suretiyle kabul edilen kararda 'hak ihlali' buldu.. Üstelik de iki defa..

***

Söz konusu karar, hukukçular açısından tartışmalı.Misal AYM'nin tutukluluk incelemelerinde, tutuklama tedbirinin ön şartının ve tutukluluğun hukukiliğinin incelenmesi amacıyla işin esasına girmesi ve daha bitmemiş olan bir yargılama için delil tartışması başlatması problem.. Elbet konuşulacaktır bu yönüyle. Bir diğer önemli ve en çok tartışılacak kısım ise Anayasa'nın geçici 20.maddesinin niteliği..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şanlıurfa'da neler oluyor? 20 Şubat 2021 | 5.460 Okunma Tek bir soru da HDP'ye sorsanıza! 18 Şubat 2021 | 853 Okunma Enis Berberoğlu tekrar yargılandığında beraat eder mi? 13 Şubat 2021 | 610 Okunma Sadece şeftali üretmemizi istemişlerdi, şimdi Ay'a Gidiyoruz! 11 Şubat 2021 | 1.228 Okunma ABD'nin hangi olayın neresinde olduğunu iyi biliyoruz 06 Şubat 2021 | 1.479 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar