İstanbul seçimi sonrası ekonomi gündemi

Son dönemlerde küresel piyasalarda belli siyasi riskler olmasına rağmen ekonomi tarafına bakıldığında pozitif bir havanın hakim olduğu görülüyor.Şöyle ki,ABD Merkez Bankası FED’in, son toplantıda faiz...

Son dönemlerde küresel piyasalarda belli siyasi riskler olmasına rağmen ekonomi tarafına bakıldığında pozitif bir havanın hakim olduğu görülüyor.

Şöyle ki,

ABD Merkez Bankası FED’in, son toplantıda faiz kararında bir değişiklik yapmamasına rağmen Temmuz ayı sonunda yapacağı toplantıda faiz indirimine gideceği yüksek bir olasılık olarak görülmektedir. Bu kapsamda faizlerdeki olası indirim kararının başta gelişmekte olan piyasalar olmak üzere tüm dünya piyasalarını olumlu etkilemesi beklenmektedir.

Dünyada ülkeler arasında çok yüksek miktarda gezen fonlar mevcut. Şu anda faizlerin düşme eğiliminde olması ve bazı ülkelerde negatif faiz oranları nedeniyle bu fonları ülkeye çekebilmek önemli bir fırsat. Bu açıdan söz konusu kaynakları çekebilen ülkeler için de fırsatı avantaja dönüştürmenin tam zamanı diyebiliriz.

PEKİ OLASI RİSKLER NELERDİR?

Olası siyasi risklerden birini bu dönemde çok konuşulan ve İran-ABD arasında Hürmüz Boğazı’nda her gün dozajı daha da artan gerginlik oluşturuyor. Hatta savaş noktasına gelen söylemler ve somut adımların dünya enerji piyasaları için olduğu kadar ekonomi için de önemli bir risk taşıdığı görülmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs ile ticaretteki değişim 21 Mayıs 2020 | 2.198 Okunma Koronavirüs sonrası dönemde para politikalarının geleceği 18 Mayıs 2020 | 67 Okunma Koronavirüs sonrası dönemde Doğu Akdeniz’de yeni denge 14 Mayıs 2020 | 2.238 Okunma Swap ile dolar ihtiyacını karşılamak neden önemli? 11 Mayıs 2020 | 2.997 Okunma Koronavirüs çalışma hayatını nasıl dönüştürecek? 07 Mayıs 2020 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar