Dünya ekonomisinde yeni arayışlar

Dünya ekonomisinde, küresel ticarette, uluslararası finansta, alternatif finans araçlarında, uluslararası kurum ve kuruluşlara alternatif oluşturmada ve yeni ittifaklargeliştirmede kıyasıya mücadele devam ediyor. İPEK YOLU VE...

Dünya ekonomisinde, küresel ticarette, uluslararası finansta, alternatif finans araçlarında, uluslararası kurum ve kuruluşlara alternatif oluşturmada ve yeni ittifaklargeliştirmede kıyasıya mücadele devam ediyor.

İPEK YOLU VE TİCARET SAVAŞLARI

Çin tarafından başlatılan yeni İpek Yolu ile batıdan doğuya doğru olan ticaretin yönü tersine çevrilerek doğudan batıya değiştirilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda bir taraftan ticaret yapan aktörler değişirken diğer taraftan yeni ipek yolu üzerinde birçok ülke global ticaretin içerisine girmiş olacak.

Bu da Asya’nın öncülüğünde batıya alternatif yeni bir ekonomik ve siyasi kutbun ayak sesleri olarak algılanıyor.

Diğer yandan Çin’in bu yeni oluşuma yaptığı öncülük, ABD ve Çin arasında ticaret savaşlarını körüklüyor. Ticaret savaşlarının kızıştığı bu dönemlerde ticaret savaşlarının olumsuz etkilerinin müzakere edilmesi hususu dile getirilse de Çin’in GSYH açısından dünyada 1. sıraya oturarak ABD’yi yerinden etme isteği ve ABD’nin 1. sırayı kaptırmama mücadelesi ticaret savaşının daha da kızışacağının göstergesi.

Çünkü, biliyoruz ki ticaret yani ihracat ülkelerin özellikle Çin ekonomisinin temel dinamiği ve yüksek ekonomik büyümeye ulaşmanın tek yolu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nobel Ekonomi Ödülü yoksullukla mücadeleye verildi 17 Ekim 2019 | 111 Okunma Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 214 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 82 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar