ABD, enerji ve ticaret alanını yeniden dizayn ediyor

ABD, 1945 sonrası kurulmasına öncülük ettiği mevcut uluslararası kurum ve kuruluşlara ve koyduğu kurallara rağmen ekonomik güç dengesinin aleyhine değiştiğini görüyor.ABD kendisi için tehdit olabilecek...

ABD, 1945 sonrası kurulmasına öncülük ettiği mevcut uluslararası kurum ve kuruluşlara ve koyduğu kurallara rağmen ekonomik güç dengesinin aleyhine değiştiğini görüyor.

ABD kendisi için tehdit olabilecek ülkelerin beraber anıldığı başta da enerji ve ticaret alanlarına müdahale ederek ve yaptırım uygulayarak yeni bir denklem kurma çabasını da hızlandırdığını görüyoruz.

YENİ ENERJİ DENKLEMİ

ABD hegemonyası için olmazsa olmaz konuların başında enerji gelmekte. ABD’nin petrol alanında kurulacak yeni denklemde kendisi sabit aktör diğer müttefikler ise değişiyor ve bu denklemde değişen aktörlere de kendisi karar veriyor.

Kurulacak yeni petrol-enerji denklemini bozacak potansiyeli olan, dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip Venezuela’nın başına gelen ve şu anda ekonomik ve siyasi olarak yaşadığı sıkıntılar malum.

Diğer yandan petrol rezervlerine sahip olan ülkeler içerisinde ilk dörtte yer alan ve dünya petrol transferinin yaklaşık yüzde 40’ının gerçekleştiği Hürmüz Boğazı’nın kontrolünü elinde tutan İran’ın devre dışı kalması için başlattığı yeni yaptırım dalgasının arkasında yeni kurulacak enerji denklemi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altın neden güvenli liman? 14 Ekim 2019 | 209 Okunma Doğu Akdeniz: Enerji çıkmazı mı enerji fırsatı mı? 10 Ekim 2019 | 80 Okunma Dünya finans merkezleri 07 Ekim 2019 | 89 Okunma Yeni ekonomik büyüme hikâyesi 03 Ekim 2019 | 73 Okunma Tek çare, yüksek teknolojik ürün üretmek 30 Eylül 2019 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar