ABD, enerji ve ticaret alanını yeniden dizayn ediyor

ABD, 1945 sonrası kurulmasına öncülük ettiği mevcut uluslararası kurum ve kuruluşlara ve koyduğu kurallara rağmen ekonomik güç dengesinin aleyhine değiştiğini görüyor.ABD kendisi için tehdit olabilecek...

ABD, 1945 sonrası kurulmasına öncülük ettiği mevcut uluslararası kurum ve kuruluşlara ve koyduğu kurallara rağmen ekonomik güç dengesinin aleyhine değiştiğini görüyor.

ABD kendisi için tehdit olabilecek ülkelerin beraber anıldığı başta da enerji ve ticaret alanlarına müdahale ederek ve yaptırım uygulayarak yeni bir denklem kurma çabasını da hızlandırdığını görüyoruz.

YENİ ENERJİ DENKLEMİ

ABD hegemonyası için olmazsa olmaz konuların başında enerji gelmekte. ABD’nin petrol alanında kurulacak yeni denklemde kendisi sabit aktör diğer müttefikler ise değişiyor ve bu denklemde değişen aktörlere de kendisi karar veriyor.

Kurulacak yeni petrol-enerji denklemini bozacak potansiyeli olan, dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip Venezuela’nın başına gelen ve şu anda ekonomik ve siyasi olarak yaşadığı sıkıntılar malum.

Diğer yandan petrol rezervlerine sahip olan ülkeler içerisinde ilk dörtte yer alan ve dünya petrol transferinin yaklaşık yüzde 40’ının gerçekleştiği Hürmüz Boğazı’nın kontrolünü elinde tutan İran’ın devre dışı kalması için başlattığı yeni yaptırım dalgasının arkasında yeni kurulacak enerji denklemi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cari açık kader mi? 20 Mayıs 2019 | 118 Okunma Türkiye’nin enerji ile imtihanı 16 Mayıs 2019 | 119 Okunma ABD, enerji ve ticaret alanını yeniden dizayn ediyor 13 Mayıs 2019 | 181 Okunma Doğu Akdeniz’de enerji savaşı 09 Mayıs 2019 | 147 Okunma Sosyal yardımlarda yeni bir model önerisi: Asgari Gelir Desteği 06 Mayıs 2019 | 399 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar