Kurtarıcılardan kurtulmak lazım!

Geçen gün bir filme denk geldim. Yehova Şahidi ailenin 17 yaşında oğlu ağır hastadır, tek çıkış yolu kan nakli yapılmasındadır.

Geçen gün bir filme denk geldim. Yehova Şahidi ailenin 17 yaşında oğlu ağır hastadır, tek çıkış yolu kan nakli yapılmasındadır. Aile ve çocuk, inancı gereği bunu uygun görmez. Hastane konuyu mahkemeye taşır, genç henüz yasal olarak kendi kararını alacak yaşta değildir. Hâkim inceleme sonunda kararı açıklar ve der ki:

“Kişiyi ailesinden, kendinden ve dininden koruyarak bu nakil yapılmalıdır.” Gereken yapılır. Aynı günlerde bir gazete haberi okudum. Acil çağrı alan AFAD çalışanları yolda mola verir ve cuma namazı kılar. Yardım bekleyenlerin o kadar vakti yoktur ve sonuç ölüm olur.

***

Biri kurmaca -ama hayattan esinlenilmiş- diğeri gerçek olan bu iki olay etik, hukuk, inanç, demokrasi üstüne tartışmak için güzel örnekler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek kale demokrasi oyunu 21 Ocak 2021 | 442 Okunma Kar, pisliğin üstünü örter mi? 18 Ocak 2021 | 549 Okunma Her yönüyle düşkünler toplumu! 14 Ocak 2021 | 332 Okunma Kurtarıcılardan kurtulmak lazım! 11 Ocak 2021 | 379 Okunma Boğaziçi rektörsüz de olur! 07 Ocak 2021 | 1.079 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar