ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Prensler elektriklendi!

İNGİLTERE Prensi Harry ve ABD’li oyuncu Meghan Markle önceki gün dünyada 1 milyardan fazla kişinin izlediği görkemli bir düğünle evlendi .

Emre Özpeynirci
Emre Özpeynirci Hürriyet Gazetesi
21 Mayıs 2018 | 143

İNGİLTERE Prensi Harry ve ABD’li oyuncu Meghan Markle önceki gün dünyada 1 milyardan fazla kişinin izlediği görkemli bir düğünle evlendi. Yılın düğününün ardından dikkatimi çeken Prens Harry ve eşinin Windsor Kalesi’nden çıkarken bindiği otomobildi. Plakası düğün tarihleri olan Jaguar’ın efsane modeli E-Type’a binen ünlü çiftin klasik bir otomobil tercih ettiğini düşünmüş olabilirsiniz.

Eğer öyleyse yanılıyorsunuz çünkü Harry’nin kullandığı otomobil yüzde 100 elektrikli yepyeni bir araç. Evet yanlış duymadınız, 50 yaşındaki E-Type geçtiğimiz yıl Jaguar tarafından yüzde 100 elektrikli bir otomobile çevrilerek, baştan yaratıldı.

1968 model yıllı Roadster üzerine gerçekleştirilen projeyle birlikte karbon salınımı yapmayan bir otomobile dönüştürülen ve ismi ‘E-Type Zero’ olan araçta 225 beygir güç üreten bir elektrik motoru görev yapıyor. Bunun yanında 40 kWh‘lık batarya paketinin kullanıldığı araç gerçek kullanım değeri olarak tek seferde 270 kilometrelik menzil sunuyor. Güç kaynağına göre değişmekle birlikte 6 ile 7 saat aralığında şarj edilebildiği açıklanan bu bataryalarla birlikte ‘E-type Zero’nun 0’dan 100’e hızlanma değeri 5.5 saniye olarak teknik verilere yansımış durumda. Toplam ağırlık değerinde içten yanmalı motora sahip versiyona oranla 46 kilogram daha hafif olduğu gözlemlenen araçta tek yenilik güç ünitesi değil.

Çok fazla olmasa da Jaguar ekibinin eklentiler yaptığı ‘E-type Zero’da LED teknolojisine sahip ışıklandırmalar ilk adımda dışarıdan fark ediliyor. İçerisinde orijinal modelden esinlenerek yapılan iyileştirmelerin kullanıldığı aracın merkezindeyse klasik otomobil meraklılarını biraz rahatız edebilecek dijital bir ekrana yer verilmiş. Jaguar’ın sınırlı sayıda ürettiği bu aracın fiyatının 470 bin dolar civarında olduğu belirtiliyor. Tabii Prens Harry gibi özel plaka da isterseniz fiyat artabilir. Bu arada Türkiye’de bu aracı almak isteyenler ise eğer sıra gelirse yüksek vergiler sonrası 1.2 milyon doları da gözden çıkarmak durumunda.

CHARLES DA KULLANIYOR

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER