Yargı bağımsızlığı niçin gereklidir?

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar bu hafta 'Yargı bağımsızlığı niçin gereklidir?' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Gerek filozoflar ve yazarlar gerek siyasal bilimciler gerekse idealist politikacılar, Demokratik Rejim için, Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinin birbirlerinden bağımsızlığını gerekli koşul olarak öne sürmüşlerdir.

Bunun en önemli nedeni, seçimle iktidara gelenlerin, Demokratik Rejimi, kendi çıkarları için istismar etmelerini engellemektir.

Bütün bir Demokratik Rejim tarihi, Demokrasinin ilkelerini ve yöntemlerini kullanarak seçimle iktidara gelen otokratların, bu ilkeleri ve yöntemleri, kendi çıkarları için istismar ederek Demokrasiyi yozlaştırmalarına ilişkin örneklerle doludur.

İnsanlığı İkinci Dünya Savaşı cinayetine sürükleyen NAZİ Almanya ve FAŞİST İtalya olayları, seçimle iktidara gelenlerin Demokratik Rejimi katletmelerinin en belirgin örnekleridir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şahsım Devleti’nde fenomenler ve ponziler 2 03 Aralık 2023 | 76 Okunma Şahsım Devleti’nde fenomenler ve ponziler 1 01 Aralık 2023 | 91 Okunma Devlet çökünce ahlak da çöker! 30 Kasım 2023 | 148 Okunma Devlet çökünce her yer kirlenir! 28 Kasım 2023 | 117 Okunma Vahdettin kronolojisi 3 26 Kasım 2023 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar