Gergedanlaşmak ve gergedanlar

Sevgili okurlarım, yaklaşık bir yıl önce, 12 Aralık 2017’de sevgili bilge hoca Prof. Erol Manisalı “Gergedanlaşmak” üzerine bir yazı yazmıştı. *** “Hitler faşizmi Avrupa’yı işgal ettikten...

Sevgili okurlarım, yaklaşık bir yıl önce, 12 Aralık 2017’de sevgili bilge hoca Prof. Erol Manisalı “Gergedanlaşmak” üzerine bir yazı yazmıştı.

*** “Hitler faşizmi Avrupa’yı işgal ettikten sonra Romen yazar Ionesco, 1958’de Gergedanlar’ı yazmıştı. İnsanların Hitler yönetiminin baskıları sonucu nasıl ‘gergedanlaştığını’ gözler önüne sermişti.
Toplumların ‘toplum olmaktan koparılıp topluluklaştırılması’: hele hele gergedan topluluğu misali baskı, saldırı ve şiddet ortamını ‘benimseyerek’ insanlıktan çıkmalarını Ionesco çarpıcı bir biçimde sergilemişti.
Acaba biz de mi?
Türkiye içinde ve yaşadığımız coğrafyada FETÖ, IŞİD, PKK, YPG ve diğer dinci örgütler yüzünden toplumların yaşadıkları ve yaşattıkları ortam, Hitler işgali altındaki ‘Avrupa gergedanlaşmasından’ ne kadar farklı ki?
Ölüm, şiddet ve baskı yarış halinde: toplumlar topluluk (sürü) haline dönüşmüşler. Sürü olunca da ‘gergedanlaşmak’ alışılan, kabul edilen, olağan sayılan hale geliyor. Sarraf ile ilişkisi olan ‘güruha’ bir bakın, gergedanları görürsünüz.
Hukuk dışılık, baskı, şiddet, kadın- erkek eşitsizliği, uygarlıktan ve çağdaşlıktan kopuş, radikal dinci örgütleri ve inancı istismar eden emperyalizmin ve dahili uşaklarının gergedanlaştırdığı ‘topluluklar, kalabalıklar’, aynen Hitler Avrupa’sındaki gergedan sürüleri gibi.
Geçen yaz tatil yaparken bir dağın yamacında, bir zeytin ağacının altında ülkedeki gergedanlaşmaktan nasıl koktuğumu karalamaya çalıştım. Aynen...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir savunma bir mektup: Hakan Kara ve Rona Aybay 21 Şubat 2019 | 3.333 Okunma Analarının karnından koltukla doğanlar 19 Şubat 2019 | 3.321 Okunma Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılmalıdır 17 Şubat 2019 | 4.801 Okunma Sebze-Meyve, Gıda Terörü 15 Şubat 2019 | 3.682 Okunma Obskürantist rejim 14 Şubat 2019 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI