İş Bankası, Atatürk ve CHP’nin ayıbı 

Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun, CHP’nin arka bahçesi olduğu dönemlerde bir sıkıntı yoktu. Problem normalleşmeden sonra başladı.  O gün bugündür İş Bankası’ndaki Atatürk...

Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun, CHP’nin arka bahçesi olduğu dönemlerde bir sıkıntı yoktu. Problem normalleşmeden sonra başladı. 

O gün bugündür İş Bankası’ndaki Atatürk hisseleri tartışılıyor… 

Çünkü, Türkiye 1930’ların Türkiye’si, CHP de eski CHP değil. Kapandı, açıldı; defalarca tüzük değişikliği yaptı. Adı aynı kaldı, ama CHP baştan aşağı değişti. Atatürk’ün kurduğu parti ile bugünkü CHP’nin arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca, Atatürk’ün vasiyeti de zaten 1980 darbesinin ardından delindi. Kenan Evren, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerini hazineye devretti. Konu, mahkemelere düştü. 

Vasiyetname ortada: Mustafa Kemal Atatürk, İş Bankası’ndaki hisselerinden CHP’ye bir kuruş bırakmadı. CHP’yi sadece hisselerin denetimiyle görevlendirdi. Ancak, vasiyetname farklı yorumlandı ve CHP, İş Bankası’nın ortağı gibi değerlendirildi. Atatürk’ün ölümünün ardından, bankada bir adet yönetim kurulu üyeliği varken, bu sayı dörde kadar çıktı. 

Oy

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İttifakta mıntıka temizliği 15 Şubat 2019 | 4.805 Okunma  Beka mı değil mi, siz karar verin 14 Şubat 2019 | 6.932 Okunma CHP’nin sol ve Ecevit’le savaşı 13 Şubat 2019 | 4.547 Okunma Berat Bey olmasaydı... 08 Şubat 2019 | 8.345 Okunma 'Hırsız vaaaarrr…' 07 Şubat 2019 | 7.580 Okunma
TÜM YAZILARI