Kocatepe batarken Genelkurmay Harekat Merkezi

Sevgili okurlarım, Kocatepe muhribinin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında kendi uçaklarımız tarafından yanlışlıkla bombalanıp batırılması, yakın tarihimizin en ilginç ve acı olaylarından biridir.

Bu, 45 yıl önce olanları anlatan dördüncü yazım. (Eğer mümkünse, filmin tamamını görmek için sırasıyla Perşembe, Cuma ve Cumartesi günkü üç yazımı da www.sozcu.com.tr internet sitemizden okumanızı rica ederim.)
Şimdi söz, olay sırasında Ankara’da Genelkurmay Savaş Harekât Merkezinde görevli olan pilot kurmay albay Behçet Tamuroğlu’nda:
“Genelkurmay savaş harekât merkezi daima hazırlıklı olan ve filmlerde gördüğünüz gibi bir yerdir. Masalar, duvarlar harita ve cetvellerle doludur. Gerekli haberleşme araçları ve diğer malzemeler vardır. Personeli bellidir ama gerektiğinde her personel çağrılabilir. Savaşın kontrolü buradan yapılır. Burası sığınakta görev yapar. Ayrıca her kuvvet komutanlığının ayrı bir savaş karargâhı vardır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni model büyükelçiler! 24 Ağustos 2019 | 100 Okunma Kara delik belediyeler 23 Ağustos 2019 | 515 Okunma Ormanlar yanıyor, uçaklar yatıyor! 21 Ağustos 2019 | 585 Okunma Seçimle gelen nasıl gider!.. 20 Ağustos 2019 | 1.010 Okunma Deprem anıları! 18 Ağustos 2019 | 102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar