İşte gerçek Müslüman, kahraman Fahrettin Paşa

Sevgili okurlarım, bugün geçmişten, yakın tarihimizden çok çarpıcı bir olayı sizlere bir kez daha, ramazan bayramı vesilesiyle anlatmak istiyorum. Bunların herkes tarafından bilinmesi ve asla unutulmaması gerekir. Yıl...

Sevgili okurlarım, bugün geçmişten, yakın tarihimizden çok çarpıcı bir olayı sizlere bir kez daha, ramazan bayramı vesilesiyle anlatmak istiyorum.
Bunların herkes tarafından bilinmesi ve asla unutulmaması gerekir.
Yıl 1918. Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmek üzereyiz. Suriye, Irak, Filistin ve Arabistan cephelerindeki ordularımız, İngilizler karşısında çökmek üzere. İngilizler, Arapları çil çil altınlarla satın almış.
Araplar Türk ordusunu, Mehmetçiği, dindaşlarını arkadan ve kalleşçe vuruyor.
30 Ekim 1918. Bütün cephelerde on binlerce şehit veren Osmanlı yenildi, Mondros teslim anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca silah bırakıyoruz, ordularımız teslim oluyor.

★★★

Peygamberimizin Ravza-i Mutahhara adıyla bilinen mezarı, kutsal Medine kentinde.
Komutanlığını Fahrettin Paşa’nın yaptığı Medine garnizonu, aylardan beri Araplar ve onlara destek veren İngilizler tarafından korkunç bir kuşatma altında. Açlık, susuzluk, silahsızlık, her şey felaket.
Çaresiz kalan Fahrettin Paşa ordusuna emir yayınlıyor:
‘‘Evlatlarım, çekirgeleri tavada pişirip yiyin. Ben yiyorum, çok güzel oluyor.’’

★★★

Fahrettin Paşa Arap ihanetini ve olacakları önceden görüyor, Medine’nin elden çıkacağını anlıyor…
Ve Peygamberimizin mezarına Osmanlı padişahları tarafından uzun yıllar boyunca armağan edilen bütün değerli eşyaları, o görkemli hazineyi son trenlerden birine bir muhafız kıtası eşliğinde yükleyip İstanbul’a gönderiyor. İşte bazıları:
Hazreti Osman’ın ceylan derisine el yazmalı Kuran’ı, üzerinde pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı levhalar, pırlantalı, incili ve amberli tespihler, Kevkebi Dürri adlı 4 parça büyük elmas, her biri 50 kiloluk altın şamdanlar ve daha niceleri.
Medine, demiryolunun son durağı. Demiryolu, cephelerdeki ordumuzun tek can damarı. Araplar bu hatta sürekli sabotaj düzenleyip asker, yiyecek ve cephane sevkini engelliyor. İngiliz altınları doğrusu çok işe yarıyor!
Neyse ki bu hazine başkent İstanbul’a kazasız belasız ulaşıyor.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyanet’ten beklenen ve beklenmeyen 23 Ekim 2019 | 520 Okunma Recep Bey ve sigara!.. 22 Ekim 2019 | 4.498 Okunma Destekçimiz başıbozuklar güruhu!.. 20 Ekim 2019 | 914 Okunma Kafa karıştıran ortam 19 Ekim 2019 | 380 Okunma Adalet Bakanı’na açık mektup 17 Ekim 2019 | 948 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar