Belediyelerde ‘tartışa tartışa uzlaşma’

Öyle görünüyor ki, önümüzdeki dört buçuk yıl boyunca medyada sıkça “Belediye meclisi toplantılarında kavga çıktığı, arbede yaşandığı”, ya da “Belediye meclisi üyelerinin, diğer partili belediyeleri kilitledikleri ve engelledikleri” yönünde haberler yer alacak.

Nitekim, 31 Mart seçimleri sonrasında “ilk haber” Ankara’dan geldi:

“Mansur Yavaş’ın Meclis toplantısında kavga çıktı.” (14 Mart, Ensonhaber.com)

“Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde arbede.” (14 Mart, Sabah)

Peki, Millet İttifakı’nın çiçeği burnunda Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gerçekleştirdiği ilk toplantıda neden arbede yaşandı?

Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra belediye şirketleriyle ilgili olarak “şirketlerin birçoğunun tasfiyesi” için talimat verdiğini, bundan sonra "belediye ihalelerinin kendisi tarafından yapılacağını, zira mevcut sistemde ihale verilen şirketlerin aldıkları ihaleleri başka şirketlere verdiğine'' dolayısıyla belediyenin zarar ettiğini açıkladı.

Sonra...

Sayın Yavaş’ın, katıldığı Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilk meclis toplantısında, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tarafından “Belediye Başkanı’na ait olan bütçe belirleme yetkisi, Belediye Meclisi’ne devredilsin” önergesi verildi.

Bu yetki kanunen belediye başkanına ait.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Barış Pınarı savaş değil terörle mücadel 14 Ekim 2019 | 26 Okunma Yüzleşme ve özeleştiri siyaseti 09 Ekim 2019 | 3.622 Okunma Hayırdır inşallah! 04 Ekim 2019 | 3.883 Okunma “AK Parti’nin özünü arıyorum, nerede hata yaptığını sorgulamalı" 02 Ekim 2019 | 5.077 Okunma “AK Parti’nin özünü arıyorum, nerede hat 01 Ekim 2019 | 12 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar