Belediyelerde ‘tartışa tartışa uzlaşma’

Öyle görünüyor ki, önümüzdeki dört buçuk yıl boyunca medyada sıkça “Belediye meclisi toplantılarında kavga çıktığı, arbede yaşandığı”, ya da “Belediye meclisi üyelerinin, diğer partili belediyeleri kilitledikleri ve engelledikleri” yönünde haberler yer alacak.

Nitekim, 31 Mart seçimleri sonrasında “ilk haber” Ankara’dan geldi:

“Mansur Yavaş’ın Meclis toplantısında kavga çıktı.” (14 Mart, Ensonhaber.com)

“Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde arbede.” (14 Mart, Sabah)

Peki, Millet İttifakı’nın çiçeği burnunda Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gerçekleştirdiği ilk toplantıda neden arbede yaşandı?

Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra belediye şirketleriyle ilgili olarak “şirketlerin birçoğunun tasfiyesi” için talimat verdiğini, bundan sonra "belediye ihalelerinin kendisi tarafından yapılacağını, zira mevcut sistemde ihale verilen şirketlerin aldıkları ihaleleri başka şirketlere verdiğine'' dolayısıyla belediyenin zarar ettiğini açıkladı.

Sonra...

Sayın Yavaş’ın, katıldığı Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilk meclis toplantısında, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tarafından “Belediye Başkanı’na ait olan bütçe belirleme yetkisi, Belediye Meclisi’ne devredilsin” önergesi verildi.

Bu yetki kanunen belediye başkanına ait.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başka aday gösterseydi CHP yine de kazan 19 Nisan 2019 | 0 Okunma Belediyelerde ‘tartışa tartışa uzlaşma’ 17 Nisan 2019 | 1.608 Okunma Sandıkların tamamı sayılsa sonuç değişir 16 Nisan 2019 | 7.338 Okunma “Seçmen söyleyeceğini söyledi... 13 Nisan 2019 | 2.267 Okunma “Milletimizin takdiri her şeyin üstünde 03 Nisan 2019 | 5.341 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar