Zam yaparak enflasyonu düşürmek

Enflasyon, “fiyatlar genel düzeyinin artması” şeklinde tanımlanır. Bu tanıma “artmaya devam etmesinin beklenmesi” ibaresi de eklenirse, enflasyon denen süreç daha iyi anlaşılır.Enflasyonun sözlük anlamı...

Enflasyon, “fiyatlar genel düzeyinin artması” şeklinde tanımlanır. Bu tanıma “artmaya devam etmesinin beklenmesi” ibaresi de eklenirse, enflasyon denen süreç daha iyi anlaşılır.

Enflasyonun sözlük anlamı “şişme”dir. Soru şudur: Enflasyon, fiyatların şişmesi midir, yoksa şişen başka bir şey yüzünden fiyatlar şişmekte/artmakta mıdır? Newton’un Harekat Yasaları’nın birincisi olan Atalet (Eylemsizlik) Yasası’na göre, duran bir kütle dıştan bir etki  uygulanmadıkça harekete geçmez, hareket eden kütle de durmaz veya yön değiştirmez.

Bu mantıkla düşünülürse, “fiyatlar kütlesi” (genel düzeyi) de dışarıdan bir etki gelmeden hareket etmiş olamaz. Ustamız Friedman’a  göre “enflasyon, her zaman ve her yerde parasal bir olay” dır. Öyleyse, bu dış etki “para” dan başka bir şeyden doğmuş olamaz. Bu etki de para miktarının şişmesinden başka bir şey değildir.

O zaman enflasyon, “para miktarının şişmesi yüzünden, fiyatlar genel düzeyinin artmasıdır” diye tanımlanabilir.

ENFLASYONDA ATALET MOMENTİ

Newton’un...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dana ve kuzu 15 Temmuz 2021 | 348 Okunma Zam yaparak enflasyonu düşürmek 11 Temmuz 2021 | 461 Okunma Hepsiburada’nın değeri 4 milyar dolar 08 Temmuz 2021 | 970 Okunma Anket sonuçlarını yorumlama 04 Temmuz 2021 | 2.211 Okunma Tanıklık andı 02 Temmuz 2021 | 199 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar