Finansmanda havuz yavuz kuramı

Hizmet vermeye çalıştığım çok şirketli gruplardan birinin patronu, bir gün bana  “Benim, fikre ihtiyacım yok. Ben de fikir çok, para az. Benim, bana akıl verecek kişilere değil, para bulacak finansmancıya ihtiyacım var” demişti. Çok uzun yıllar Türkiye’de “kredinin reel faizi eksi, sabit kurlu döviz ucuz” idi.

 Dolayısıyla bankadan kredi alan veya banka kurup içini boşaltan işadamı, hiçbir uzmanlığı olmasa bile, aldığı TL veya dövizli borçla sadece istifçilik yapıp, fabrika kurmak için arsa kapatsa günün sonunda para kazanıyordu. Yöntem şuydu: Önce bir şirket kur. Sonra birkaç şirketli bir grup oluştur. Gruba dâhil şirketler, borçlanabildikleri kadar borçlansın. Bu paraları bir “merkezi havuzda” topla. Paraya ihtiyacı olan şirketine, günü gelince kıtı kıtına ver. Merkezi havuzda biriken paralarla, yeni işlere gir veya mülk edin. Benim gözlemime göre bu çok sakıncalı bir büyüme modelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktisat ve siyaset 29 Ekim 2020 | 344 Okunma Her yol gelir dağılımına çıkar 25 Ekim 2020 | 246 Okunma Bebek katili 23 Ekim 2020 | 299 Okunma Meleklerin cinsiyeti 22 Ekim 2020 | 506 Okunma Ekonomide yapısal reform 18 Ekim 2020 | 374 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar