Finansmanda havuz yavuz kuramı

Hizmet vermeye çalıştığım çok şirketli gruplardan birinin patronu, bir gün bana  “Benim, fikre ihtiyacım yok. Ben de fikir çok, para az. Benim, bana akıl verecek kişilere değil, para bulacak finansmancıya ihtiyacım var” demişti. Çok uzun yıllar Türkiye’de “kredinin reel faizi eksi, sabit kurlu döviz ucuz” idi.

 Dolayısıyla bankadan kredi alan veya banka kurup içini boşaltan işadamı, hiçbir uzmanlığı olmasa bile, aldığı TL veya dövizli borçla sadece istifçilik yapıp, fabrika kurmak için arsa kapatsa günün sonunda para kazanıyordu. Yöntem şuydu: Önce bir şirket kur. Sonra birkaç şirketli bir grup oluştur. Gruba dâhil şirketler, borçlanabildikleri kadar borçlansın. Bu paraları bir “merkezi havuzda” topla. Paraya ihtiyacı olan şirketine, günü gelince kıtı kıtına ver. Merkezi havuzda biriken paralarla, yeni işlere gir veya mülk edin. Benim gözlemime göre bu çok sakıncalı bir büyüme modelidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomiyi batıran yatırımlar 27 Şubat 2020 | 492 Okunma Bodrumda düşmüş yüzüğü bahçede aramayın 23 Şubat 2020 | 322 Okunma Ekonomilerde kriz diyalektiği 20 Şubat 2020 | 431 Okunma Savaşların yapılabilirlik hesapları 16 Şubat 2020 | 185 Okunma Zam varsa enflasyon enflasyon varsa zam vardır 13 Şubat 2020 | 395 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar