Caiz faiz

Bu satırların yazarı, Tevrat, İncil, Kuran veya adını bildiği veya bilmediği herhangi bir din kitabının olduğuna inanmaz. Evrenin dışında olup, evreni yaratan veya evrenin bizatihi kendisi olan tanrının eğer bir kitabı varsa, o da yine evrenin kendisidir. Daha doğrusu tanrının risalesi (mesajı) evrenin içine gömülüdür.

İnsanlar, evrenin durağan halini veya işleyişini gözlemleyerek tanrının mesajını çözebilir. Konfüçyüs ve Buda dâhil, milyonları etkilemiş ve insanlık tarihine damgasını vurmuş peygamberlerin hepsi saygıdeğer kişilerdir. Peygamberler, “duru görüş” yeteneği olan ama bir dinin peygamberi olma iddiası taşımayan filozoflardan farklı olarak, insanlara evrensel düzenle uyumlu bir yaşam biçimini de önermiştir. Peygamberlerin, fizikçi, kimyacı, jeolog, bilgisayarcı, biyolog, tabip veya iktisatçı gibi bilim adamı olma iddiası olmamıştır. Dolayısıyla onların izinden gittiğini söyleyen din adamlarının da böyle bir iddiası olmamalıdır. Olması, öncelikle kendi peygamberlerine saygısızlıktır. MASAL, MİSAL VE MESEL Yeryüzüne indirilmiş “yazılı” kitap yoktur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomilerde kriz diyalektiği 20 Şubat 2020 | 360 Okunma Savaşların yapılabilirlik hesapları 16 Şubat 2020 | 172 Okunma Zam varsa enflasyon enflasyon varsa zam vardır 13 Şubat 2020 | 388 Okunma Araplar bizi sırtımızdan hançerlemedi 09 Şubat 2020 | 1.481 Okunma Kriz bitti mi? 06 Şubat 2020 | 528 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum