Karadağ’ın incisi: Budva

Balkanların en yeni egzotik duraklarından birindeyiz bu hafta. Özellikle son zamanlarda büyük ilgi gören ve neredeyse Avrupa’nın yazlık en önemli duraklarından biri haline gelen Budva, Karadağ’ın incisi olma yolunda emin...

Balkanların en yeni egzotik duraklarından birindeyiz bu hafta. Özellikle son zamanlarda büyük ilgi gören ve neredeyse Avrupa’nın yazlık en önemli duraklarından biri haline gelen Budva, Karadağ’ın incisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve akvaryum mavisi denizi, tarih kokan sokaklarıyla yaz tatilinin son demlerinde mutlaka uğramanız gereken bir durak olarak karşınıza çıkıyor.

Karadağ’ın en güney noktalarından birisi olan Budva, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan, aslında oldukça küçük bir şehir. Yaklaşık 10 bin kişilik bir nüfusa sahip ama cazip yaz tatili duraklarından biri olarak ün salmasıyla, yazın nüfusu neredeyse yüz binlere ulaşıyor. Karadağ’ın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan şehir, toplamda 17 farklı sahile ve deniz kenarını süsleyen farklı adalara sahip.

Budva’yı gezmeye, şehrin merkezi olarak bilinen Stari Grad, yani Old Town’dan başlamalısınız. Burası oldukça eski bir merkez, daracık sokakları var ve her şey ilk günkü gibi korunmuş. Venedik hakimiyeti altındayken yapılan binalar, sizi zamanda yolculuğa çıkartacak. Tarihi duvarlarla örülü bu bölgenin bir sürü kapısı var ve pek çok kapı eşsiz maviliklere ve şehrin marina bölgesine açılıyor. Şehre dair pek çok şey bu bölgede Old Town’da bulunuyor. Burada eşsiz yemekler yiyebilir, harika şaraplar içebilir ve eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sanat lezzetle buluştu 11 Ağustos 2018 | 2.391 Okunma Pan Asya Mutfağı İsokyo ve İtalyan Mutfağı Papermoon geçen hafta ödüllendirildiler…… 01 Ağustos 2018 | 132 Okunma Port Frankie 21 Temmuz 2018 | 107 Okunma Coupe De Monde de la Patissere ‘de ilk ödülümüzü aldık…. 07 Temmuz 2018 | 251 Okunma Kadınlar Köprüaltı Lokantasında buluştu… 23 Haziran 2018 | 449 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar