Bebek önderliğinde beslenme-Baby Led Weaning nedir?

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik verilen akım. Bir çoğunuz da bu...

Bebek beslenmesiyle ilgili pek çok farklı akım var. Yaygın olanı sadece anne sütüyle beslenmenin bittiği ek gıdaya geçişte püre ve muhallebi kıvamlı gıdalara öncelik verilen akım. Bir çoğunuz da bu yolla çocuklarımızı büyüttük. Ancak son yıllarda popülerliği hızla artan yeni bir akım var. Baby Led Weaning-BLW olarak anılan Türkçe'ye ise Bebek Önderliğinde Beslenme olarak geçen bu akımda püre ve muhallebi kıvamı yok. Akımın öncülerine göre bebekler zaten yutmayı biliyorlar onların öğrenmesi gereken çiğnemek. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yapılması gereken şey bebekler için yemesi uygun olan yiyeceklerin onlar için güvenli boyutlarda sunulması. Ezme, rendeleme yok!

Burada öncü olan da bebeğin kendisi olmalı. Yani besleme diye bir şey yok. Seçilen ve hazırlanan yiyecekler bebeklerin önüne konulmalı ve bebekler yemeye kendileri istek göstermeli. Eğer bebeğiniz yemeklere dokunmuyor ve onları ağzına götürmek istemiyorsa henüz ek gıdaya geçiş için hazır değil  demek. 

Yöntemin bebeklerin el becerisi artırması, erken oral ve motor beceri gemişimini desteklediği ve kendi kendine beslenme düzeni oluşturduğu düşünülüyor. BLW'nin tam çevirisi 'Sütten kesme' olarak görülse de bebeklerinizi tamamen anne sütünden kesmeniz gerekmiyor.

Ancak uyarmakta fayda var. Bu yöntem biraz korkutucu hatta sinir bozucu olabilir. Özellikle bebeklerin boğulma riski annelerin bu yönteme karşı biraz temkinli durmasına neden oluyor. Ancak yöntemin geliştiricileri ve uygulayanlar bu endişenin yersiz olduğu görüşünde.

Yine de bu yöntemi uygulamayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bir kaç nokta var:

- Bebekler ağızlarının arkasına doğru giden yiyecekleri boğulmaya karşı bir refleksle geri getirirler. Bu çoğunlukla bir öğürme şeklinde olur. Bu yöntemi uygulayan anneler bu öğürmeleri sık sık yaşayacaklarından şimdiden hazır olmalılar. Çoğunlukla doğal bir refleks olan bu öğürmelerle çocuğunuz kendi başına baş edebilecektir. Yine de bebeğinizi bu yöntemle ek gıdaya hazırlıyorsanız gözünüz üzerinde olsun.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bebek önderliğinde beslenme-Baby Led Weaning nedir? 07 Şubat 2019 | 108 Okunma Bu sömestr zekanı çalıştırmaya ne dersin? 16 Ocak 2019 | 509 Okunma Çocuklarınızın yanında tartışmaktan korkmayın! 28 Kasım 2018 | 171 Okunma Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? 17 Ekim 2018 | 188 Okunma Bebeğini emziremeyen anneler ne yapmalı? 01 Ekim 2018 | 494 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar