Tarihimize sahip çıkmak bizim bir gönül borcumuz

GEÇTİĞİMİZ günlerde Mithatpaşa Caddesi üzerinde yıllardır dikkatimi çeken bir binanın çöktüğünü fark etmiş ve “Tarihimize sahip çıkalım” diye çağrıda bulunmuştum.

Meğer birçok okurumun hassas noktasına parmak basmışım. Semtinden, yakın çevresinden örnekler yollayan, yok olup giden tarihten dertlenen meğer ne çok hemşehrimiz varmış. 
Kimisi mahallesinde yıllardır virane şekilde duran bu yapılardan yakınmış, kimi bu metruk yapıların uygunsuz şekilde kullanımından ve çevre sakinlerini huzursuz eden hallerinden dert yanmış, kimisi de çökme riski nedeni ile yarattıkları tehlikeden çekindiklerini söylemiş. 
Hepsi de haklı gerekçeler...
Türkiye’nin bu mirasına sahip çıkmak hepimizin gönül borcu olmalı...
Ve sayıları giderek azalan bu tarihi binalar için gerçekten de bir şeyler yapmalıyız.
***
Tabii en çok da şehrimizin canlı tarihi olan bu binaların, İzmir yangını ve hoyrat yapılaşmanın ardından elimizde kalan nadide değerler olmaları nedeniyle korunmaları, restore edilmeleri ve hayata döndürülmeleri gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kovid - 19 bitmedi ama turizmi de unutmayalım 07 Temmuz 2020 | 1.534 Okunma Biz alıştık şerbetlendik herkes sakin olabilir mi? 05 Temmuz 2020 | 46 Okunma Bizi biz yapan değerlere sahip çıkalım 03 Temmuz 2020 | 48 Okunma Sivil toplum da sivilleşmeli 02 Temmuz 2020 | 51 Okunma Hayat siyasetten ibaret değil 01 Temmuz 2020 | 1.482 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar