Bu teklif geri çekilir mi?

ÖNCEKİ gün bir yasa teklifi verildi.Teklif milletvekili ve yerel seçimlerde aday olmak üzere görevlerinden ayrılmak durumunda olan oda, borsa, birlik başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmelerinin yolunu...

ÖNCEKİ gün bir yasa teklifi verildi.


Teklif milletvekili ve yerel seçimlerde aday olmak üzere görevlerinden ayrılmak durumunda olan oda, borsa, birlik başkanlarının seçilememeleri halinde görevlerine geri dönmelerinin yolunu açıyordu.
Buna ilk itiraz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan geldi.
“Doğru bulmuyor ve kanun teklifinin geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi ve ekledi:
“Bu görevlerle siyaset arasındaki ayrım kesin bir çizgiyle belirlenmiştir. Bu çizgi bir defa delinirse, temsil ettiğimiz kurumlara günlük siyasetin nüfuz etmesi söz konusu olur...”


***


Hisarcıklıoğlu’nun açıklamasından bir süre sonra İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener düşüncelerini dile getirdi.
Özgener de şöyle dedi:
“Yasanın içeriğine ve getirdiği düzenlemeye katılmadığımı özellikle belirtmek isterim. Hazırlanan düzenlemenin ülkemizde seçim süreçlerini yeni tamamlamış olan birçok odanın yürümekte olan çalışma ve işleyişlerinde önemli duraksama ve belirsizliklere yol açabileceği düşüncesindeyim.”
Özgener, TOBB’un yönetim kurulunda, TOBB Başkanı da paralel bir açıklama yaptı.
Yani Odalar Birliği çatısında bu yasa teklifine sıcak bakılmadığı açıkça dile getirildi.
Peki yasa geri çekilir mi?
Dün AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’e bu soru soruldu.
Siyasetin önünü açmak istediklerini, siyasete ilgi duyan herkesin bu imkana kavuşması için bu teklifin verildiğini ve her partinin bundan yararlanabileceğini söyledi.
Özetle...
Şu an için teklifin geri çekilmesi söz konusu değil.


Mahmut Özgener ne düşünüyor?

SOSYAL medyada “Teklif Mahmut Özgener için çıkarıldı” diye kıyamet koparılınca, İzmir Ticaret Odası Başkanı bir yazılı açıklama yaptı. Okumuşsunuzdur.
Özgener’in bu tartışmalardan üzgün olduğu belli...


***

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altınordu’yla bir kez daha gurur duydum 17 Şubat 2019 | 15 Okunma Kentlere değer katan insanlardan Lucien Arkas 16 Şubat 2019 | 2.295 Okunma Hükümetle belediyeler ortak proje yapmalı 15 Şubat 2019 | 147 Okunma Marka kent yaratmak çok mu zor 14 Şubat 2019 | 57 Okunma Nereli olduğu değil ne söylediği önemli 13 Şubat 2019 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI