Çek git Bülent Aydemir!

Gazetecilik veya televizyonculuk; ilkeleri olan ve hassas bir meslek. Özellikle halkın doğru bilgi alma hakkını gözetmek, bir gazetecinin en vazgeçilmez ilkesidir.Bu mesleğin duayenleri, yayın ilkelerini namus sayarlar ve her genç gazeteci...

Gazetecilik veya televizyonculuk; ilkeleri olan ve hassas bir meslek. Özellikle halkın doğru bilgi alma hakkını gözetmek, bir gazetecinin en vazgeçilmez ilkesidir.

Bu mesleğin duayenleri, yayın ilkelerini namus sayarlar ve her genç gazeteci adayının da ilkesel duruşta olması için onlara haber nedir, yayıncılık nedir, doğru bilgi nedir öğretirler.

Bazı sözde gazeteciler de hem her fırsatta ilkesellikten dem vururlar hem de milletin gözünün içine baka baka bu ilkeleri çiğnemekten geri durmazlar. Buna en güzel örnek Rahmi Turan gibi isimlerdir. Bildiğiniz gibi 5N1K’nın semtine bile uğramadan habercilik yapmakla meşhurdur Rahmi Bey. Son yediği naneyi bilmeyen yoktur. Muharrem İnce haberinin elinde patlaması sonrası piyasadan da adı silinmek üzere.

Fakat her dönem Rahmi Turan gibi isimler çıkar karşımıza. Tıpkı her dönem kaleminin erbabı olan Uğur Mumcu’ların, Hrant Dink’lerin çıktığı gibi ilkesizliğin girdabında ilkelerden dem vuran isimler çıkar. Son örneği ise Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir.

Daha birkaç gün önce canlı yayında, üstelik moderatör varken konuklarına ‘’ilkelerimiz’’ naraları ile saygısızlık yapmış ve yıllarca bu mesleğe emek vermiş olan gazetecilere ilke öğretmeye kalkmıştı. Karşılığında stüdyoyu terk eden konuğundan da gerekli dersi almıştı.

''Had bilmek gerek derler'' ya. İşte tam öyle bir hikaye aslında Bülent Aydemir’in hikayesi. Çünkü sadece birkaç gün sonra o 'ilkelerimiz' diyerek mangalda kül bırakmayan Aydemir, gazetecilik en temel ilkesi olan haberi teyit etmek, haber kaynağını araştırmak gibi okullarda öğrencilere öğretilen bir ilkeyi ayaklarının altına aldı. Canlı yayında kendisini kontrol edemedi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ı çığ düşmesine sebep olmakla suçladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Medya dijitalleşiyor ya basın kartı! 13 Şubat 2020 | 2.594 Okunma Çek git Bülent Aydemir! 07 Şubat 2020 | 4.312 Okunma Çek git Bülent Aydemir! 06 Şubat 2020 | 7.076 Okunma Çek git Bülent Aydemir! 06 Şubat 2020 | 11 Okunma Müteahhitlerin yatacak yeri yok. Çünkü deprem değil çürük bina öldürdü! 30 Ocak 2020 | 2.840 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar