Saray’daki törende neler söylenmeyecek

Adli yıl açılış töreni, bugün üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak. Adli yıl açılışının partili Cumhurbaşkanı’nın mekanına...

Adli yıl açılış töreni, bugün üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak. Adli yıl açılışının partili Cumhurbaşkanı’nın mekanına aktarılması, her şeyden önce yargı bağımsızlığına verdiği zarar nedeniyle, yani ilkesel olarak yanlış. Diğer yandan bu “mecburiyet hali”, başka yanlışlıklar üretiyor.

Söz konusu törenler beş yıl önceye kadar, ev sahibi konumundaki Yargıtay’ın kendi salonunda düzenleniyordu. İktidarıyla, muhalefetiyle siyasi aktörlerin o mütevazı salona gelip yargının temsilcilerini yargı mekanında dinlemesi simgesel önem taşıyordu.

Servisle taşıma

Bugün o simgesellik, yargının yürütmenin mekanına gidişiyle tamamen karşıt yönde işliyor: Otoriteyi tahkim etme yönünde.

Geçen yılki törende yargı mensupları Beştepe’ye belediye otobüsleriyle taşınmış, geçici olarak servise dönüştürülen aynı otobüslerle tören bitince geri dönülmüştü. Hakim ve savcıları bir müddet yürümek zorunda da bırakan bu usul adalete inancını kaybetmek istemeyen bütün yurttaşlar için üzücü bir manzaraydı. Fazlasıyla siyasi mitingleri anımsatıyordu.

Benzer görüntülerin bugün tekrarlanıp tekrarlanmayacağı merak konusu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geç olmadan-2 03 Nisan 2020 | 232 Okunma Hayırseverlik dikeydir 01 Nisan 2020 | 266 Okunma “40 katır-40 satır’’a mahkum değiliz 30 Mart 2020 | 268 Okunma Kasap et derdinde 27 Mart 2020 | 296 Okunma İnşaatta ölü taklidi 25 Mart 2020 | 350 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar