Saray’daki törende neler söylenmeyecek

Adli yıl açılış töreni, bugün üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak. Adli yıl açılışının partili Cumhurbaşkanı’nın mekanına...

Adli yıl açılış töreni, bugün üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak. Adli yıl açılışının partili Cumhurbaşkanı’nın mekanına aktarılması, her şeyden önce yargı bağımsızlığına verdiği zarar nedeniyle, yani ilkesel olarak yanlış. Diğer yandan bu “mecburiyet hali”, başka yanlışlıklar üretiyor.

Söz konusu törenler beş yıl önceye kadar, ev sahibi konumundaki Yargıtay’ın kendi salonunda düzenleniyordu. İktidarıyla, muhalefetiyle siyasi aktörlerin o mütevazı salona gelip yargının temsilcilerini yargı mekanında dinlemesi simgesel önem taşıyordu.

Servisle taşıma

Bugün o simgesellik, yargının yürütmenin mekanına gidişiyle tamamen karşıt yönde işliyor: Otoriteyi tahkim etme yönünde.

Geçen yılki törende yargı mensupları Beştepe’ye belediye otobüsleriyle taşınmış, geçici olarak servise dönüştürülen aynı otobüslerle tören bitince geri dönülmüştü. Hakim ve savcıları bir müddet yürümek zorunda da bırakan bu usul adalete inancını kaybetmek istemeyen bütün yurttaşlar için üzücü bir manzaraydı. Fazlasıyla siyasi mitingleri anımsatıyordu.

Benzer görüntülerin bugün tekrarlanıp tekrarlanmayacağı merak konusu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AKM Millet Bahçesi'nde neler oluyor? 13 Eylül 2019 | 396 Okunma Şirket sorumsuzluğu 11 Eylül 2019 | 419 Okunma Davetli ihalede keyfiliğe devam 09 Eylül 2019 | 411 Okunma Kan parası 06 Eylül 2019 | 216 Okunma Salda, Ankara ile Millet 04 Eylül 2019 | 283 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar