Manipülasyon araştırması ve DDK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizler hakkında konuştukça TL değer kaybediyor.Geçen cuma günü İzmir mitingi sonrası 12.50 TL’ye kadar çıkan dolar, Türkmenistan dönüşündeki...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizler hakkında konuştukça TL değer kaybediyor.

Geçen cuma günü İzmir mitingi sonrası 12.50 TL’ye kadar çıkan dolar, Türkmenistan dönüşündeki açıklamalarından sonra da 12.80’e ulaştı.

Durum ortadayken, aynı tutumda (demeç) ısrarı anlamak zor ama anlamanın da fazla önemi kalmadı. Son dönem resmi iktisadi kararların ardında, akla ve mantığa uygun gerekçeler aranmıyor biliyorsunuz.

Ortalama akılla izah edilemeyen kararlar sonucu yoksullaşan; umudunu, güvenini korumakta zorlanan topluma iktidarın uygun gördüğü muamele ise yine korku siyaseti.

Önce Milli Güvenlik Kurulu, şimdi de Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), ekonominin milli güvenlik meselesi haline getirildiği “yeni” anlayış için devrede.

TL, iktidarın yanlış ekonomi politikalarıyla erirken, bunun bedelini ödemek zorunda bırakılan kitlelerin itirazları, seslerini yükseltmeleri suç gibi sunulmaya başlandı. Öte yandan da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın görevden alınacağına ilişkin söylentiler, piyasalardaki mevcut güvensizliği çoğaltıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doğalgaz kesinti toplantısı 26 Ocak 2022 | 199 Okunma TVF kamu şirketlerine hiç iyi gelmedi 24 Ocak 2022 | 196 Okunma Varlık Fonu sorunları 21 Ocak 2022 | 260 Okunma Kanun yapma yetkisi kimin? 19 Ocak 2022 | 173 Okunma Sözcü Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker: ''Enflasyon ve kur artışı şehir hastanelerini vurdu'' 17 Ocak 2022 | 434 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar