EPDK, Akfel’e o hassas izni nasıl verdi?

Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold’un Çanakkale Kirazlı’da yüzbinlerce ağacı kestikten sonra uluslar arası tahkime gittiğini biliyoruz. Enerji Bakanlığı ruhsat süresini uzatmadığı için...

Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold’un Çanakkale Kirazlı’da yüzbinlerce ağacı kestikten sonra uluslar arası tahkime gittiğini biliyoruz. Enerji Bakanlığı ruhsat süresini uzatmadığı için, şirket Türkiye’den 1 milyar dolar talep ediyor. Başvurunun görüldüğü ICSID’de (Internatio­nal Centre for Settlement of Investment Disputes/Yatırım Uyuşmazlık­larının Uluslararası Çözüm Merkezi) hakem atandığını da duyurmuştuk.

★★★

Sürekli okurlarımız, Alamos Gold’un tahkim başvurusundaki “ince” taktiği anlatıp sorduğumuzu hatırlayacaktır. Şirketin Türkiye’de kurduğu Doğu Biga A.Ş.’nin asıl sermaye­darı, Kanada merkezli Alamos Gold olmasına karşın, daha sonra bu sahiplik Hollanda’da kurulmuş bir iştirak olan Hollanda merkezli Alamos Gold’a geçmişti. Tahkim başvurusunu yapan da işte o Hollanda merkezli şirketti. (Bu başvuruya, Türkiye ile Hollanda arasındaki ikili anlaşma imkan veriyordu.)

Üç-dört kez sorduğum şu soruya bakanlıktan yanıt gelmedi: Bu izinlerde imzası olan Türkiye’deki yetkililer, böyle bir değişikliğe ne­den ve hangi gerekçelerle onay verdi?

AKFEL TAHKİMİNDEKİ İNCELİK

Tarafları ve konusu farklı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Gri liste” yahut itibar kaybı 25 Ekim 2021 | 402 Okunma Sahi kimin bütçesi? 22 Ekim 2021 | 212 Okunma 2022 bütçesinde “garanti” tutarları 20 Ekim 2021 | 361 Okunma 2022 bütçe hedefleri masal gibi 18 Ekim 2021 | 203 Okunma SADAT’ın konuları 15 Ekim 2021 | 401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar