Bayram adalettir

Bugün Ramazan Bayramı’nın ikinci günü. Bayramı bol bir coğrafyada yaşıyoruz ama Türkiye uzun zamandır bayramın ancak sağlanacak hakiki adaletle hissedileceği bir ülkeye dönüştü. Bu...

Bugün Ramazan Bayramı’nın ikinci günü. Bayramı bol bir coğrafyada yaşıyoruz ama Türkiye uzun zamandır bayramın ancak sağlanacak hakiki adaletle hissedileceği bir ülkeye dönüştü.
Bu satırları yazarken; aralarında arkadaşlarım, meslektaşlarım, avukatlar, bilim insanlarının da yer aldığı cezaevinde tutuldukları hücrelerde okumakta olan tutuklu ve hükümlü bütün yurttaşların bayramını içtenlikle kutluyorum.
Yüksek güvenlikli cezaevi duvarları arasında doğayı, kuşları göremeden, daracık beton zeminde emekleyemeden, oyuncağa erişiminde engeller bulunan tutuklu veya hükümlü annelerinin yanında büyümek zorunda bırakılan bebek ve çocukların  sağlıklı büyüyebilecekleri koşulların sağlanmasını diliyorum.

★★★

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 3 numaralı Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin dili ve içeriği  Türkiye’yi 17 yıldır başka bir iktidar yönetiyormuş izlenimi bırakıyor. Bununla birlikte belgede epey muğlak bir ifadeyle kaleme alınsa da, kişilerin özgürlük alanlarıyla doğrudan ilgili taahhütleri görünür kılmak gerekiyor. Bunlar:
– Başta terörle mücadele mevzuatı başta olmak üzere ifade özgürlüğünü etkileyen mevzuat bu süreçte ele alınacaktır.
– Bölge adliye mahkemelerince istinaf incelemesi sonucunda verilen kararların kesinlik sınırının, ifade başta olmak üzere ifade özgürlüğünü ilgilendiren maddeler açısından yeniden belirlenmesi öngörülmektedir.
Alıntıladığım ilk taahhüdün nasıl hayata geçirileceği belirsiz.Çok sayıda gazeteci “terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla yargılanıyor. Sözcü davası 14 Haziran’da görülecek. Cumhuriyet davasında ağır hapis cezaları verildi.
İkincisi ise  karmaşık. Ceza Muhakemeleri Kanunu’na (CMK) göre hapis cezası 5 yılın altındaysa istinafta, 5 yılın üzerindeyse Yargıtay’da  kesinleşiyor. Yeni taahhüt bu ikiliği kaldırmayı hedefliyor.

“FARKLI GÖZLE YARGILAMA”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Habertürk TV’de Türkiye’nin Nabzı program moderatörü Didem Arslan Yılmaz’ın ısrarlı sorularına, altı çizilmesi ve sıkça hatırlatılması gereken yanıtlar verdi. Gül, aynı dosyada istinaf ile Yargıtay aşamalarında farklı kararların çıkmasının yargıya güveni zedelediğini açıkça söylüyor.
İfade özgürlüğünü “daha baskın bir şekilde” özgürlük lehine yorumlayacak bir irade ortaya koyduklarını belirtiyor; “Bu hususta eğitimler… Daha farklı bir gözle yargılama yapılmasına ilişkin usul hükümlerine ilişkin düzenleme taahhüt ediyoruz” diyor.
Bakan’ın yaygın yakınmalara konu yargılamalara örtük ve dolaylı da olsa bir eleştiri gelmesi kayda değer. Hakimlerin, ifade özgürlüğü konusunda farklı bir gözle yargılama yapma gereğine işaret ediyor.

“O ZAMAN GİRENLERİN GÜNAHI NE?”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alana değil ihaleyi yapana bakın 21 Ekim 2019 | 1.186 Okunma Milyarlık ‘davet’lere her koşulda devam 18 Ekim 2019 | 278 Okunma Kirazlı’ya Cerattepe’den bakmak 16 Ekim 2019 | 157 Okunma Hangi saydamlık 14 Ekim 2019 | 190 Okunma IŞİD'i yeniden konuşmak 11 Ekim 2019 | 228 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar