Ankara Büyükşehir’in şirketleri

Ankara’dan önce, yazıya başlarken gelişen bir durumu paylaşacağım: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na  seçilen HDP’li  Adnan Selçuk Mızraklı 16 gün sonra...

Ankara’dan önce, yazıya başlarken gelişen bir durumu paylaşacağım: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na  seçilen HDP’li  Adnan Selçuk Mızraklı 16 gün sonra mazbatasını alarak dün göreve başladı. Başlar başlamaz da makam odasına girdiği dakikaları sosyal medya hesabında paylaştı.
Mızraklı’dan önce Diyarbakır’ı yönetmiş kayyum döneminde makam odasının lüks mobilya ve gösterişli tefriş malzemeleriyle nasıl “yenilendiğini”, odanın arkasına yaptırılmış lüks mermerli banyoyu merak edenler Mızraklı’nın sosyal medya hesaplarına bakıp görüntüleri izleyebilir.
Odanın yenilenme maliyeti ve hangi kaynaklardan nasıl karşılandığını ise belki önümüzdeki dönemde öğrenebiliriz.

★★★

Gelelim çeyrek yüzyıl sonra, başkanlığı AKP’den çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne.
CHP-İYİ Parti adayı Mansur Yavaş’ın büyük farkla başkanlık koltuğuna oturması başkent açısından radikal bir dönüşüm. Fakat belediyenin “yasama organı” diye tanımlanabilecek Meclis çoğunluğunun AKP-MHP’li üyelerden oluşu, siyasi çıkar çatışmalarının yükseleceği bir dönemin ipuçlarını da içinde taşıyor. Belediye şirketleri, bu çatışmaların doğacağı alanların başında geliyor.
Başkan Yavaş’ın belediye şirketlerini tasfiye edeceğini açıklamasının ardından, bu konuda AKP-MHP üyeleriyle çıkan ilk tartışma, iktidar partisinin İstanbul’u neden bir türlü bırakmak istemeyişine de ışık tutuyor. (Yavaş’ın isabetli bir kararla Meclis toplantısını canlı yayımlama kararı, toplantı esnasındaki tartışmaları izleme imkanı da sağladı.)
AKP-MHP’li meclis üyeleri 1994 yılından bu yana başkanda olan belediye şirketlerini yönetim ve denetim yetkisinin Meclis’e verilmesini istedi. Yavaş ise bu talebi “Yasama yürütmenin iradesine el koyamaz” diye  geri çevirdi.

ŞİRKET “PASTA” DEMEK

Büyükşehir belediyelerince, özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş sermaye şirketlerine mal ve hizmet alımında sağlanan yasal “esneklik”, ihalelerin yapılması, kaynakların dağıtım ve yanı sıra kadrolaşma alanlarında büyük bir siyasi imkan sunuyor. Yasal çerçeve, büfe, otopark, çay bahçesi gibi alanlar, esnek ve süre bedellerle işletilmesine olanak tanıyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 15 şirketin tasfiyesi ve bu alandaki yol haritasının netleşmesi için öncelikle hesapların ve bilançonun incelenip netleşmesi gerekiyor. Bunun için önce bir bilançonun görülmesi gerekiyor.

SAYIŞTAY RAPORU

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Müessif protesto’ değil linç girişimi 22 Nisan 2019 | 737 Okunma Ne hamaset ne rövanşizm 19 Nisan 2019 | 483 Okunma Ankara Büyükşehir’in şirketleri 17 Nisan 2019 | 1.950 Okunma IMF konsültasyona gelecek mi? 15 Nisan 2019 | 569 Okunma Bitmeyen hukuksuzluk 12 Nisan 2019 | 881 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar