Trump son dakikaya kadar direnecek

Geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen seçimlerden bu yana vaktinin çoğunu sonuçları değiştirmek için geçiren ABD başkanı Donald Trump, Beyaz Saray manzarasında yaptığı konuşmasında...

Geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen seçimlerden bu yana vaktinin çoğunu sonuçları değiştirmek için geçiren ABD başkanı Donald Trump, Beyaz Saray manzarasında yaptığı konuşmasında bir kez daha kazandığını ilan ederek taraftarlarını sokağa çekti.

Trump’ın kaybettiği seçimin sonuçlarını tersine çevirmek için sarf ettiği çaba, Amerikan demokrasisinin nesiller boyunca gördüğü en ciddi stres testine dönüştü. ABD güvenlik bürokrasisi kimin nerde yetkili olduğuna dair kendi içinde tartışırken, göstericiler Kongre binasını bastı.

Üç yüz altı seçiciler kurulu oyu alan Demokrat Partili Joe Biden karşısında 232 oy alan Başkan Trump, seçimleri kaybettiğini henüz sözlü olarak kabul etmiş değil.

İki haftadan buyana gösterilerin şiddetli olacağına dair haberler yayınlanırken, önlemlerin oldukça yetersiz olduğu gözlendi. Milis grupların ve aşırı sağcı grupların üyeleri kalabalığın arasına karıştı. Washington polisi daha önce Trump destekçisi aşırı sağcı grubun lideri Enrique Tarrio'nun şehre girmesini yasaklamıştı. Ama buna rağmen Tarrio kente girebildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşı savaşları 14 Ocak 2021 | 440 Okunma Rusya Kafkaslarda Türkiye'yi istiyor mu? 12 Ocak 2021 | 884 Okunma Trump'a var da Demirtaş'a yok mu? 11 Ocak 2021 | 452 Okunma Körfez barışı mı, ateşkesi mi? 09 Ocak 2021 | 271 Okunma Trump son dakikaya kadar direnecek 07 Ocak 2021 | 442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar