Altan Erkekli: Her gece borçlarımı düşünmekten bıktım!

Çağan Irmak’ın yeni filmi “Bizi Hatırla”, 23 Kasım’da vizyona giriyor. Film, yaşlı bir babanın oğlunun evine taşınmasıyla yaşadığı zorlukları anlatıyor. Yine “Babam ve...

Çağan Irmak’ın yeni filmi “Bizi Hatırla”, 23 Kasım’da vizyona giriyor. Film, yaşlı bir babanın oğlunun evine taşınmasıyla yaşadığı zorlukları anlatıyor. Yine “Babam ve Oğlum” tadında göz yaşartan bir film. Babayı oynayan Altan Erkekli’yle bu filmi konuşmak için bir araya geldik. 56 yaşında üçüncü oğlunu kucağına almış, küçük oğlu 7 yaşında olan usta oyuncuyla babalar ve oğulları konuştuk.

◊ Babanız hayatta mı?
- Yok, 1989 yılında rahmetli oldu.
◊ Ya anneniz?
- O da vefat etti...
◊ “Bizi Hatırla”da, etkileyici bir baba oğul hikâyesi var. Biz de sizin çocukluğunuzdan başlayalım.
Babanızla unutamadığınız bir anınız var mı?
- Babam, 11 yaşımdayken beni Diyarbakır’da okuyacağım yatılı okula götürdü. Bacağına sarılıp “gitme” deyişimi unutamam. İkimiz de ağlamıştık. Bana, “Sen bu okulu bitireceksin. Bu şehre vali olarak geleceksin canım oğlum” demişti.
◊ Vali değil de oyuncu olmayı tercih ettiğinizde tepki gösterdi mi?
- Hayır... Tiyatroyu seçince “Mutlu olacağın mesleği yap” dedi ama yine de biraz kırgındı. Birkaç yıl sonra Kenter Tiyatrosu’nda “Sakıncalı Piyade”yi sahnelerken beni izlemeye geldi. Oyun sonrası baktım suratı düşmüş, “Ne oldu” diye sordum. “Sen bu ordunun parasıyla büyüdün, bu orduyu eleştiremezsin” dedi. (Gülüyor)
◊ Babanız astsubay mıydı?
- Yok, albaydı... Her zaman “Ya bu tiyatroda çok koşturuyorsunuz. Bir banka müdürü olsaydın, ben senin makamına gelseydim” derdi. (Gülüyor) Bu filmde canlandırdığım Eşref de bu yönden babama benziyor, evladı için koşuşturmanın olmadığı düzgün bir hayat istiyor.

HER GECE BORÇLARIMI
DÜŞÜNMEKTEN BIKTIM
◊ Büyük oğlunuz Efe kaç yaşında?
- 29.
◊ O da Devlet Tiyatroları’nda oyuncu değil mi?
- Evet.
◊ Siz de babanız gibi “oğlum keşke oyunculuğu değil de başka bir mesleği seçse” diye düş&uuml...

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bergüzar: Müzikalde video çekmek yanlış 16 Şubat 2019 | 46 Okunma Bir törene gittim gitmez olaydım... 15 Şubat 2019 | 2.731 Okunma Esnaf, Sevgililer Günü’nden umudu kesti mi? 14 Şubat 2019 | 151 Okunma Olacak iş mi? 13 Şubat 2019 | 64 Okunma Ünlülerin müzikal rezaleti 12 Şubat 2019 | 56 Okunma
TÜM YAZILARI