Zindaşti olayını biri aydınlatabilir mi?

Türkiye kamuoyunda geçen sene ekim ayına kadar kimse İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti adını bilmiyordu. Duyan bir elin parmaklarını geçmezdi. 6 Nisan 2018’de Büyükçekmece’de Zindaşti ve...

Türkiye kamuoyunda geçen sene ekim ayına kadar kimse İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti adını bilmiyordu. Duyan bir elin parmaklarını geçmezdi. 6 Nisan 2018’de Büyükçekmece’de Zindaşti ve üç adamı tutuklandı. 19 Ekim 2018’de kendisine yöneltilen üzerine atılı cinayet suçlarında azmettirici olduğuna dair yeterli delil yoktur gerekçesiyle gece 23.30’da tahliye edildi. 
Soruşturma savcısı itirazda bulundu ama 3 saat içinde Zindaşti soluğu yurt dışında aldı. Onu tahliye eden hâkim önce Küçükçekmece Adliyesi'ne, oradan Erzurum Adliyesi’ne atandı. Zindaşti gibi kritik bir kişiyi niçin bıraktığı o hâkime sorulmadı. Medyada bir avuç gazeteci dışında olayı sorgulayan yok. Merak eden de yok.
Neden mi? Çünkü geçtiğimiz pazar Zindaşti’nin kızı ve damadının öldürülmesinde azmettirici olarak aranan İlhan Ünğan eşi ve 7 yaşındaki oğlunun gözü önünde Bağdat Caddesi’nde öldürüldü. Kendisi de uyuşturucu kaçakçısı olan İlhan Ünğan kırmızı bültenle aranan biriydi. Ama ne hikmetse elini kolunu sallayarak Bağdat Caddesi’nde gezebiliyordu. Üstelik daha önce de adliyeye gidip öldürülebilirim diye şikâyette bulunmuş.
Gelelim olaylar silsilesinin nasıl buraya geldiğine... 26 Eylül 2014’te Büyükçekmece’de lüks bir cip iki kişi tarafından tarandı ve araçta bulunan Zindaşti’nin kızı Arzu Şerifi Zindaşti ve Zindaşti’nin yeğeni Devrim Öztunç öldürüldü. Bu olayın ardından Zindaşti Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği ifadesinde, “Emniyete bilgi verdim. Uluslararası bir uyuşturucu kaçakçılığı şebekesi var. Bunlar dünyanın her yerinde at koşturuyorlar. Daha önce tehdit aldım. Çocuklara bir şey yapacaklarını zannetmiyordum. Hedef bendim” dedi.
Bu saldırıyı Ünğan kardeşler ve Çetin Koç’un talimatıyla gerçekleştiren Hacı Osman Sezen ve Turgay Akar 22 Aralık 2014’te Küçükçekmece’de bir restoranda öldürüldü. İddiaya göre bu cinayetlerin emrini veren Zindaşti’ydi. Kırmızı bülten ile aranan Zindaşti cinayeti azmettiricilerinden Orhan Ünğan, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı ile Hollanda polisinin ortak operasyonu sonucu 25 Ağustos 2015’te Hollanda Amsterdam’da yakalandı. Türkiye’ye iade edilen Ünğan, 25 Mart 2016’da Arzu Şerifi Zindaşti ve Devrim Öztunç’un öldürülmesine ilişkin davada “tasarlayarak kişiyi öldürme suçuna azmettirmek” suçundan tutuklandı.
Arada öldürülen başkaları da oldu. Zindaşti cinayetinin azmettiricisi Orhan Ünğan’ın avukatı Kudbettin Kaya 1 Kasım 2017’de Yeşilköy’de bir restoranda öldürüldü. Kudbettin Kaya öldürülebileceğini de mahkemede söylemişti. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemalistler Ekrem İmamoğlu’nu batıracak 19 Nisan 2019 | 5.820 Okunma Neden bu kadar rahatız? 17 Nisan 2019 | 3.237 Okunma ​ABD Türkiye’den vazgeçemez 17 Nisan 2019 | 1.986 Okunma Sandıkla darbeyi aynı cümlede kullanmak 15 Nisan 2019 | 3.030 Okunma Freedom House Julian Assange için ne diyecek? 12 Nisan 2019 | 1.640 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar