Yüksek Yargı, FETÖ şirketleri ve içerideki FETÖ’cüler

Önce FETÖ şirketlerinden başlayalım. 1 Mart 2014’deki meşhur TUSKON toplantısında devlete meydan okuyan FETÖ’cü iş adamlarını gördük. 15 Temmuz öncesi yargıda çok az kişi topa girdiği...

Önce FETÖ şirketlerinden başlayalım. 1 Mart 2014’deki meşhur TUSKON toplantısında devlete meydan okuyan FETÖ’cü iş adamlarını gördük. 15 Temmuz öncesi yargıda çok az kişi topa girdiği için birkaç FETÖ şirketine dokunulabilmişti. 15 Temmuz sonrası iş dünyasında belli bir temizlik yapıldı.
Akın İpek, Kaynak Holding, Boydak gibi şirketlere kayyum atandı ve bazıları müsadere edildi. Yani şirketlerin yönetimi olduğu gibi devlete geçti. Türkiye’nin birçok yerinde FETÖ’yle iltisaklı şirketlere kayyum geldi. Şirketlerin FETÖ’cü sahipleri tutuklandı. Yattığı süre göz önüne alınıp tahliye edilenler oldu. Hâlâ içeride olanlar var.
Ancak burada sorulması ve muhataplarının cevaplaması gereken sorular var. Daha önce bu köşede yazmıştım. Konya’da Ali Egemen itirafçı oldu. El konulan mallarını geri aldı ve beraat etti.
Ahmet Küçükbay yüzde 13’lük kısmı hariç mallarını geri aldı. Küçük bir cezayla kurtuldu. İzmir’deki FETÖ’nün Babalar Grubu dosyası Yargıtay’da. Türkiye’nin birçok yerinde FETÖ’cü iş adamları şirketlerini geri aldılar. Adı yönetim kayyumu olan ama aslında sahiplerinin idare ettiği şirket örnekleri de var.
Söylenenlere göre bazıları hariç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden döner diye şirketler geri veriliyor. Çünkü şirketlerin elde ettiği kâr ve malları FETÖ eliyle kazandıklarını ispat etmek gerekiyormuş. FETÖ’cü olduklarını bildiğimiz insanlara şirketlerinin iade edilmesi ayrı bir garabet.
Öte yandan Boydak dosyası 2018 Temmuz’unda sonuçlandı ve İstinaf’a gitti. 1,5 yıldır dosya İstinaf’ta bekliyor. Sonra Yargıtay var. Hemen her yerde FETÖ şirketlerinin İstinaf süreci bitmişken, Boydakların dosyası İstinaf’ta neden bekletiliyor anlamış değilim. Zaten belli kesim “zengin FETÖ’cüler kurtuluyor, parası olan yırtıyor” algısına oynadı ve bu durum halkta karşılık buldu. FETÖ’cü iş adamalarının çoğu durumu kurtardı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerika Türkiye ile savaşır mı? 23 Ekim 2019 | 2.509 Okunma ​PKK mecburen çekilecek 21 Ekim 2019 | 2.483 Okunma Hiçbir ahlaki değerin olmayınca 21 Ekim 2019 | 4.161 Okunma Türkiye’nin tezlerini uluslararası medyada anlatmak 18 Ekim 2019 | 2.687 Okunma Birlik olursak gerisi boş 16 Ekim 2019 | 2.921 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar