YSK’nın çelişkili kararı

31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimlerine AK Parti’nin yaptığı itirazdan sonra YSK’nın gerekçeli kararı önemliydi. YSK “İstanbul genelinde 123 sandıktaki sandık kurulu başkanlarıyla ilgili...

31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimlerine AK Parti’nin yaptığı itirazdan sonra YSK’nın gerekçeli kararı önemliydi. YSK “İstanbul genelinde 123 sandıktaki sandık kurulu başkanlarıyla ilgili şaibe var” dedi. Bu sandık kurulu başkanlarını atayan da ilçe seçim kurullarıydı. YSK’nın gerekçeli kararında sandık başkanlarını belirleyen ilçe seçim kurullarında kusur bulunmuştu. 
Gerekçeli karar açıklanır açıklanmaz ben hemen AK Partili yetkililerin ilçe seçim kurullarıyla ilgili HSK’ya şikâyet etmesi gerektiğini söyledim. Eğer ilçe seçim kurullarının atayacağı sandık görevlileri yeniden görev alırsa bunun şaibe oluşturacağını söyledim. Mesela seçim 2-3 bin farkla bitse ve bir iki sandık görevlisi kamu görevlisi olmasa yeniden seçim gündeme gelebilir. Bu iş bitmeyen seçime döner.
AK Parti ilçe seçim kurullarıyla ilgili şikâyette bulunmamıştı. Ne zamana kadar? YSK’nın iki gün önceki tuhaf kararına kadar. Yüksek Seçim Kurulunun cumhuriyet savcılığınca soruşturma açılan ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin, 23 Haziran'daki yenilenecek seçimde de görevlerine devam etmelerine karar vermesi kendi gerekçeli kararlarıyla çelişen bir durum oldu. Hem ilçe seçim kurullarını gerekçe gösterip seçimi yenile hem de onların yeniden görev yapmasının önünü aç. Olacak iş değil.
Nitekim Binali Yıldırım bu duruma itiraz etti. CHP zaten hayatının fırsatını buldu. Üzerinde tepinip duracaktır. Ekrem İmamoğlu için YSK’nın böyle bir kararı bulunmaz fırsat. Peki şimdi ne olacak? YSK bu işi HSK’ya götürecek. HSK mevcut ilçe seçim kurullarındaki hâkimleri görevden alıp yerine en kıdemli üyeleri atayacaktır. Olay bundan ibaret.
Dün Başkan Erdoğan da YSK’nın kararının anlamsızlığına işaret etti. YSK seçimlerdeki en yetkili mercii. Kararları başka bir yargı mekanizmasına götürülmüyor. O yüzden verdiği her karar hayati önemde. 
Türkiye’de genel olarak yargı kararları eskiden beri tartışılıyor. Yüksek yargı çok çelişkili kararlar veriyor. Danıştay da, Anayasa Mahkemesi de, YSK da verdikleri kararlar yüzünden sürekli eleştiriliyor. Yeni yargı paketi umarım bunu halleder. Yoksa yargıya güven tam tesis edilmedikçe her seçim, her mahkeme kararı sürekli tartışılır. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ali Babacan ne dediğinin bal gibi farkında... 13 Temmuz 2020 | 5.691 Okunma Madencilik sektöründe FETÖ’cülerin eli hâlâ var mı? 10 Temmuz 2020 | 2.847 Okunma Nevzat Kaya ile ilgili bir not 10 Temmuz 2020 | 2.743 Okunma Koronavirüsün şakası yok! 08 Temmuz 2020 | 2.540 Okunma Bataklık operasyonu, lüks arabalar, Nevzat Kaya... 06 Temmuz 2020 | 3.396 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar