Yeni konut projesi ve ekonomi

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (14.09.2022)''Yeni konut projesi ve ekonomi'' başlıklı yazısı.

TOKİ bugüne kadar 1 milyonun üzerinde ev inşa etti. Bunların bir kısmı dar gelirli vatandaşlarımız içindi. Son zamanlarda hem pandemi hem de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ötürü ekonomide sıkıntılar oluştu. 

Bu da özellikle kiralık ve satılık ev fiyatlarının uçmasına neden oldu. Hâlâ büyükşehirlerde ev fiyatları çok yüksek. Dar gelirli insanların ev sahibi olması yakın zamanda mümkün görünmüyor. Kiralar astronomik rakamlara ulaştı...

İşte tam da böyle bir zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesini açıkladı. Sosyal konut projesinde 250 bin mesken yapılacak. 100 bin arsa ise kendi evini yapmak isteyenlere tahsis edilecek...

Sosyal konut projesi başvuruları bugün başlayacak, ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Toplam değeri üzerinden yüzde 10’u peşin geri kalanı 240 ay vadeyle taksitler hâlinde ödenecek. Değeri 608 bin lira olan 2+1 evler aylık 2 bin 280 lira, değeri 850 bin lira olan 3+1 evler aylık 3 bin 187 lira taksitlerle alınabilecek. Projede şehit, gazi, engelliler, gençler ve emekliler de unutulmadı.

Projesinin başlamasıyla konut fiyatları çok olmasa bile biraz rahatlayacaktır. Esas temeller atılmaya başlanınca konut sektörü bir düzene girecektir. İki yıl sonra dar gelirlilerin olduğu bölgelerde fiyatlar en düşük seviyeye gelecektir.

İşin bir diğer boyutu da ekonomiye getireceği hareketlilik. Yan sektörlerle beraber büyük bir ekonomik canlılık olacaktır. Özel sektör de sahaya inecek ve onlar da bu hareketlilikten faydalanmak isteyecektir. 

ABD’de nasıl altyapı yatırımları için Amerika piyasaya 900 milyar dolar sürdüyse bu yeni proje de 362 milyar TL’lik bir canlılık getirecek. Ekonomiye total etkisi 1,5 trilyon TL’yi bulacak. 

Bunun bir de seçimlere etkisi olacak. Unutulmasın ki bu son proje tamamen dar gelirlilere yönelik projedir. Bu seçmenin çoğunluğu da AK Parti’ye oy veren seçmen grubu. 

Başvurular başlayıp proje hayata geçirilince yapılacak anketlere bir bakmak lazım. Bunun seçimlere yansımasını hep beraber görmüş olacağız. AK Parti dar gelir ve orta gelir grubundan kaybettiği seçmeni geri alabilir. 

Kaldı ki Millet İttifakı’nın hâlâ aday çıkaramaması, Meral Hanım'ın kazanamaz diyerek Kemal Bey'in aday olmasını istememesi kafa karışıklığı ortaya çıkarıyor. Onlar öyle bir şey yok diyecekler ama gerçek ortada. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faiz indirmenin geçen seneden farklı etkileri oluyor 23 Eylül 2022 | 1.393 Okunma Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler... 21 Eylül 2022 | 795 Okunma Şanghay Beşlisi, NATO Bloku, etkin dış politika... 19 Eylül 2022 | 898 Okunma En azından Kemal Kılıçdaroğlu net biri 16 Eylül 2022 | 1.756 Okunma Yeni konut projesi ve ekonomi 14 Eylül 2022 | 1.375 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar