Türkiye’nin yargı sorunu

Türkiye’de en netameli konuların başında yargı geliyor. Ne yazık ki ülkemizde herkesin içine sinen bir yargı/hukuk düzeni asla olmadı. Kim güçlüyse, kimin borusu ötüyorsa hukuk da biraz ona benziyor.

Bugün yaşadığımız yargı sorunları geçmişe dayanıyor. Yargı, siyaseti bire bir etkilemiş ve içinden çıkamadığımız açmazlara sebep olmuştur. Bazıları unutuyor ama hatırlatmakta fayda var: 1960’ta bu ülkede yargı eliyle, hâkimler eliyle üç seçkin siyasetçi idam edildi. Eğer hukukçular olmasa Menderes, Polatkan, Zorlu idam edilmemiş olacaklardı. 
Haksız yere kapatılan Refah Partisi, Fazilet Partisi ve diğerleri hep yargı üzerinden gerçekleşen hukuk dışı işlerdir. Siyasi yasaklar yargı üzerinden olmuştur. Aynı maddeden yargılanmış iki siyasetçiden Hasan Celal Güzel’e 2002 seçimlerinde seçilme hakkı tanıyıp Tayyip Erdoğan’a vermeyen Türkiye’deki yargı düzenidir. 
Türkiye’de yargının geçmişi yüz karası onlarca anıyı barındırır. 1960 darbesinde askerin yaptığı darbeyi alkışlamışlar ve seçilmişleri utanmadan yargılamışlardır. 28 Şubat döneminde koca yargıçlar kalkıp Ankara’da askerlerden irtica brifingi almışlardır. 
Seçilmişlere aslan kesilen yargı atanmışlara, özellikle de askerî darbecilere ağzını açamamıştır. Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok 2004’te, “İmam-Hatipte okumuş bir insanın Başbakan olmasını içime sindiremiyorum" deme cüretinde bulunmuştur. Ama darbe yapanlara, muhtıra verenlere ağzını açamamıştır. 
2007 seçimlerinde yüzde 47 almış AK Parti’ye 2008 Mart ayında kapatma davası açılmıştır. Bunlar eski Kemalist vesayetin yaptıklarıydı. Sonra FETÖ’cüler geldi. Onlar başta askerî vesayeti bitiriyoruz derken kendi terörist militanlarına yer açtılar. En nihayetinde seçilmiş meşru hükûmeti devirmek için 17-25 Aralık’ta yargıdaki adamlarını devreye soktular. MİT tırlarında da, 7 Şubat’ta da hep yargıyı kullandılar. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa'nın yeni başkenti Amsterdam 10 Ağustos 2020 | 38 Okunma Beyrut saldırısını kim yaptı? 10 Ağustos 2020 | 37 Okunma Koronaya iyi geliyor diye ilaç reklamı yapan ünlüler 07 Ağustos 2020 | 749 Okunma Ülkeler kabuğuna çekilirken Türkiye’nin açılımları 05 Ağustos 2020 | 730 Okunma Ünlü Nörolog Benedict Michael’in Covid-19 hakkında söyledikleri 03 Ağustos 2020 | 2.433 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum