Türkiye’nin yargı sorunu

Türkiye’de en netameli konuların başında yargı geliyor. Ne yazık ki ülkemizde herkesin içine sinen bir yargı/hukuk düzeni asla olmadı. Kim güçlüyse, kimin borusu ötüyorsa hukuk da biraz ona benziyor.

Bugün yaşadığımız yargı sorunları geçmişe dayanıyor. Yargı, siyaseti bire bir etkilemiş ve içinden çıkamadığımız açmazlara sebep olmuştur. Bazıları unutuyor ama hatırlatmakta fayda var: 1960’ta bu ülkede yargı eliyle, hâkimler eliyle üç seçkin siyasetçi idam edildi. Eğer hukukçular olmasa Menderes, Polatkan, Zorlu idam edilmemiş olacaklardı. 
Haksız yere kapatılan Refah Partisi, Fazilet Partisi ve diğerleri hep yargı üzerinden gerçekleşen hukuk dışı işlerdir. Siyasi yasaklar yargı üzerinden olmuştur. Aynı maddeden yargılanmış iki siyasetçiden Hasan Celal Güzel’e 2002 seçimlerinde seçilme hakkı tanıyıp Tayyip Erdoğan’a vermeyen Türkiye’deki yargı düzenidir. 
Türkiye’de yargının geçmişi yüz karası onlarca anıyı barındırır. 1960 darbesinde askerin yaptığı darbeyi alkışlamışlar ve seçilmişleri utanmadan yargılamışlardır. 28 Şubat döneminde koca yargıçlar kalkıp Ankara’da askerlerden irtica brifingi almışlardır. 
Seçilmişlere aslan kesilen yargı atanmışlara, özellikle de askerî darbecilere ağzını açamamıştır. Eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok 2004’te, “İmam-Hatipte okumuş bir insanın Başbakan olmasını içime sindiremiyorum" deme cüretinde bulunmuştur. Ama darbe yapanlara, muhtıra verenlere ağzını açamamıştır. 
2007 seçimlerinde yüzde 47 almış AK Parti’ye 2008 Mart ayında kapatma davası açılmıştır. Bunlar eski Kemalist vesayetin yaptıklarıydı. Sonra FETÖ’cüler geldi. Onlar başta askerî vesayeti bitiriyoruz derken kendi terörist militanlarına yer açtılar. En nihayetinde seçilmiş meşru hükûmeti devirmek için 17-25 Aralık’ta yargıdaki adamlarını devreye soktular. MİT tırlarında da, 7 Şubat’ta da hep yargıyı kullandılar. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aykut Erdoğdu, 27 Mayısçılar ve FETÖ’cüler gibi konuşuyor 07 Mayıs 2021 | 705 Okunma AB Çin aşısına onay verecek mi? 05 Mayıs 2021 | 468 Okunma Küçük esnaf ölsün mü? 05 Mayıs 2021 | 1.670 Okunma Bir Fransız solcularına bak bir de bizimkilere 03 Mayıs 2021 | 556 Okunma Biden göreve geldikten sonra CNN ve MSNBC reytingleri yarı yarıya düştü 03 Mayıs 2021 | 178 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum