Şanghay Beşlisi, NATO Bloku, etkin dış politika...

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (19.09.2022)''Şanghay Beşlisi, NATO Bloku, etkin dış politika...'' başlıklı yazısı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışı gezilerine devam ediyor. Her ay neredeyse Erdoğan birkaç ülkeye gidiyor. Türk devletinin diplomatik hamleleri kaldığı yerden devam ediyor.
Türkiye’deki insanlar kendi ideolojik açılarına göre bu gezileri değerlendiriyor. Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeki ülkeleri otoriter ya da diktatör diye değerlendirip "Türkiye’nin ekseni kaydı" diyenler var. Böyle diyenlere göre Çin, Pakistan, Rusya, Hindistan, İran gibi ülkeler önemsiz. Bu ülkelerle asla görüşmeyelim.
Peki Batı Blokundaki ülkeler Şanghay İşbirliği Üyesi ülkelerle görüşmüyor mu? Görüşüyor. Ticaret de yapıyor. İşte Rusya gazı keserim dediği an, Avrupa’nın ne hâle geldiğini gördük. Türkiye Asya ülkeleriyle de görüşecek. Ticaret de yapacak. Dünya sanki sadece Batı’dan ibaret!.. Dünya nüfusunun önemli bir kısmı buralarda yaşıyor.

Öte yandan NATO üyesi ülkesiyiz ve Batı’nın bir parçasıyız. İkinci büyük kara ordusuyuz. Ticaretimizin önemli bir kısmı Batı’yla. Ayrıca hemen yanı başımızda. Türk gurbetçilerin de önemli bir kısmı orada.
Türkiye’nin sadece coğrafi konumu bile tek taraflı olmasına müsaade etmiyor. Zaten büyük ülkeyseniz ya da iddianız buysa tek taraflı siyaset gütmezsiniz.
Ülkemizin Şanghay İşbirliği üyesi ülkelere ihracatı yüzde 6. Ama ithalatımız yüzde 27. Bunun da çoğu enerjiden kaynaklı. İhracat ve ithalatımızda daha çok yer kapsayan yer Batı. Yani Batı’yı da yok sayamayız.
Türkiye izlediği dış politika itibarıyla çok etkin bir ülke. Dünya da bunu kabul ediyor. Libya, Dağlık Karabağ, Suriye, Balkanlar vb. proaktif bir siyaset izliyoruz. Çok da başarılıyız. Etkin bir oyuncu olduğumuzu gösterdik. Rusya-Ukrayna savaşındaki durum da bunu ortaya koydu. Tahıl koridoru meselesi böyle çözüldü.
Türkiye çıkarları gerektirdiğinde herkesle dost da oluyor düşman da. Elbette dost kazanmak daha önemli. Şu anda yapılan bu. Ülkeye önemli para girişi oluyor. Dostane ilişkilerin faydası burada ortaya çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alec Baldwin davası ve Amerika’da hukuk 07 Ekim 2022 | 2.046 Okunma Her anlamda yeni bir dünyaya doğru... 05 Ekim 2022 | 1.090 Okunma 28 Şubat kafası deyip geçmemek lazım! 03 Ekim 2022 | 2.470 Okunma NATO gerçekten önem kazandı mı? 30 Eylül 2022 | 954 Okunma PKK’yı bu saatten sonra kimse kurtaramaz 28 Eylül 2022 | 3.430 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar