NATO tabusu yıkılıyor mu?

II. Dünya Savaşı sonrası dünyadaki kapitalist sistemi daha iyi işletmek için birçok kurum tesis edildi. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, BM, NATO bunlardan bazıları. Değişen şartlar ve zamanla bazı kurumların işlevini kaybettiği ortaya çıktı.

Mesela BM kurulunda beş daimî üyeden biri hayır dedi mi sorunların çözümleri rahatlıkla engelleniyor. 7 milyar insanın hayatına; toplam nüfusları bunun yarısı etmeyen bir kuruldan tek ülkenin vetosu yetiyor. Bu durumun insani olmadığı da açık. Kararların daha somut alınması ve işlevsel olması gerekiyor. 
NATO da böyle kurum. Üye ülkelerin bazıları diğerlerine göre daha eşit. George Orwell’in Hayvan Çiftliği’nde dediği gibi, “Bazıları diğerlerinden daha eşit.” NATO’nun 5. maddesi açık. Bir ülkeye terör saldırısı olursa bu diğer tüm NATO üyesi ülkelere yapılmış sayılır. Peki bu en son ne zaman uygulandı? 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süleyman Soylu’nun geçen yılki ameliyatı ve haberciliğin ölümü 20 Ocak 2020 | 3.197 Okunma Darbeci Korgeneral Metin İyidil’i kim koruyor? 17 Ocak 2020 | 6.680 Okunma FETÖ mücadelesi sulandırılırken... 17 Ocak 2020 | 2.698 Okunma Amerika ile İran arasında gizli bir ortaklık mı var? 15 Ocak 2020 | 2.532 Okunma Şu bildiklerinizi anlatın! 15 Ocak 2020 | 3.171 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar