Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler...

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (21.09.2022)''Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler...'' başlıklı yazısı.

20. yüzyılın başında imparatorluklar yıkıldı ve yerine ulus devletler geçti. İngiltere gibi bazı ülkeler monarşiyle, yani Krallıkla devam etti. Bizim gibi ülkelerde Padişahlık dönemi bitti. 
İngiltere, Krallığı devam ettirdi ama serbest seçimler yapıldı. Kral ya da Kraliçe sadece sembolik olarak devam etti. Ülkenin idaresi seçilmişlerde oldu. 
Cumhuriyetin ilan edilmesi önemliydi ama serbest ve hür seçimler yoksa bunun bir anlamı yoktu. Krallık ya da cumhuriyet olmasından ziyade halkın iradesinin sandığa yansıması önemli. Yoksa Irak da cumhuriyet, Çin de. Ama serbest ve adil seçimler yok. İngiltere Krallık ama seçim var...
Her ne kadar İngiltere’de Krallık sembolik olsa da oluşturduğu ambiyans önemli. Dünya liderleri cenazesine geldi. İngiltere’de başka türlü tartışmalar çıktı. 
Edinburg’da monarşi karşıtları sokaktaydı ve Prens Charles’ın tahta çıkmasını eleştirdiler. "Monarşi kalksın" dediler. Böyle diyenler gözaltına alındı. Başka tartışmalar çıktı. “Benim Kralım değil” pankartı açanlar polis tarafından uzaklaştırıldı ya da gözaltına alındı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO gerçekten önem kazandı mı? 30 Eylül 2022 | 925 Okunma PKK’yı bu saatten sonra kimse kurtaramaz 28 Eylül 2022 | 3.397 Okunma Avrupa’nın aşırı sağ ile imtihanı 26 Eylül 2022 | 1.693 Okunma Faiz indirmenin geçen seneden farklı etkileri oluyor 23 Eylül 2022 | 3.401 Okunma Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler... 21 Eylül 2022 | 806 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar