Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler...

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (21.09.2022)''Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler...'' başlıklı yazısı.

20. yüzyılın başında imparatorluklar yıkıldı ve yerine ulus devletler geçti. İngiltere gibi bazı ülkeler monarşiyle, yani Krallıkla devam etti. Bizim gibi ülkelerde Padişahlık dönemi bitti. 
İngiltere, Krallığı devam ettirdi ama serbest seçimler yapıldı. Kral ya da Kraliçe sadece sembolik olarak devam etti. Ülkenin idaresi seçilmişlerde oldu. 
Cumhuriyetin ilan edilmesi önemliydi ama serbest ve hür seçimler yoksa bunun bir anlamı yoktu. Krallık ya da cumhuriyet olmasından ziyade halkın iradesinin sandığa yansıması önemli. Yoksa Irak da cumhuriyet, Çin de. Ama serbest ve adil seçimler yok. İngiltere Krallık ama seçim var...
Her ne kadar İngiltere’de Krallık sembolik olsa da oluşturduğu ambiyans önemli. Dünya liderleri cenazesine geldi. İngiltere’de başka türlü tartışmalar çıktı. 
Edinburg’da monarşi karşıtları sokaktaydı ve Prens Charles’ın tahta çıkmasını eleştirdiler. "Monarşi kalksın" dediler. Böyle diyenler gözaltına alındı. Başka tartışmalar çıktı. “Benim Kralım değil” pankartı açanlar polis tarafından uzaklaştırıldı ya da gözaltına alındı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alec Baldwin davası ve Amerika’da hukuk 07 Ekim 2022 | 2.047 Okunma Her anlamda yeni bir dünyaya doğru... 05 Ekim 2022 | 1.090 Okunma 28 Şubat kafası deyip geçmemek lazım! 03 Ekim 2022 | 2.470 Okunma NATO gerçekten önem kazandı mı? 30 Eylül 2022 | 954 Okunma PKK’yı bu saatten sonra kimse kurtaramaz 28 Eylül 2022 | 3.432 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar