Kemalizmin “fake” yükselişi

31 Mart ve peşinden tekrarlanan 23 Haziran İstanbul seçimlerinde büyükşehirlerde CHP ciddi başarı elde etti. Her ne kadar aday sağ tandanslı olsa da başarı CHP’ye yazıldı.O gün bugündür muhalefet...

31 Mart ve peşinden tekrarlanan 23 Haziran İstanbul seçimlerinde büyükşehirlerde CHP ciddi başarı elde etti. Her ne kadar aday sağ tandanslı olsa da başarı CHP’ye yazıldı.
O gün bugündür muhalefet söylem üstünlüğünü ele aldı. Birçok konuda bastırdıkça bastırıyorlar. Sürekli gündemi belirliyorlar. Barış Pınarı Harekâtı’na kadar bu böyleydi. Barış Pınarı HDP ile diğer muhalif partilerin arasını açtı. Orada dengeyi kaybettiler.
Son günlerde yaşadığımız bir diğer olay da Kemalizmin ve Atatürkçülüğün fake yükselişi. Halkın çoğunluğunun duygu ve düşüncesiyle uygun olmayan Kemalizm aslında millet nezdinde yok hükmünde. Sadece belli bir grubun sahip çıktığı bir ideoloji. Zamanında Aleviler, Kürtler, dindarlar, milliyetçiler sırayla Kemalist vesayet eliyle ciddi dayak yediler. 1960’lar, 1970’ler, 80’ler, 90’lar hep böyle geçti.
2002’de AK Parti iktidara geldiğinde de Kemalistlerin sesi daha çok çıkıyordu. Her seçimde ağır yenilgi alan CHP’nin durumu toplum nezdinde Kemalistlerin bir itibarının olmadığının en net kanıtıydı. 2007’de e-Muhtıranın sebebi de buydu. Sosyolojik değişimi anlamayan, toplumsal değişimi göremeyen bazı askerler klasik deyimle “kâğıttan kaplan"dı. Kendilerinin toplumda bir karşılığı var sandılar. Ama olmadığını gördüler.
Peşinden gelen ve suçlunun yanına çokça masumun eklendiği Ergenekon ve Balyoz davaları askerî vesayetin bitişi oldu. Eskiden komuta kademesini ezbere bildiğimiz askerleri şimdi tanımıyoruz. Demokrasilerde bu iyi bir şeydir.
Son 10 yılda askerî vesayet ciddi biçimde geriledi. Ancak son günlerde Kemalistlerin sesi gür çıkıyor ama bu da fake. Gerçekle, halkla bir ilgisi yok. Başörtülü iki kadının seküler bir kadın tarafından darbedilmesi, zavallı bir adamın Atatürk üzerinden millete sövmesi bu öz güvenin delice tezahüründen başka bir şey değil.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tehdit mi dediniz? 04 Aralık 2020 | 1.896 Okunma Yatırımcının önüne engel çıkarmaya ikinci örnek 04 Aralık 2020 | 497 Okunma İsrail’in cinayet şebekesi 02 Aralık 2020 | 2.395 Okunma CHP’den kendi ayağına kurşun sıkma yöntemleri 30 Kasım 2020 | 1.876 Okunma CHP Zonguldak Kadın Kolları Başkanı’ndan skandal ifade 30 Kasım 2020 | 1.385 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar