İngiltere’de zorunlu askerlik, Avrupa’da silahlanma

İsveç ve Finlandiya silahlanmaya başladı. NATO’ya giren bu iki ülke, savunmalarını güçlendirecekler. ABD bu iki ülkeye ciddi silah satacaktır. Gerçi İsveç son 10 yıldır Rusya korkusuyla bayağı silah almış.

Avrupa’daki bu silahlanma korkusunun sebebi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi. Başlarda iyi direnen Ukrayna şayet Batı desteği azalırsa direnme şansı çok fazla yok. Ama ABD silah verdikçe Ukrayna dayanacaktır. Polonya, Macaristan, Slovenya gibi ülkeler zaten Putin’i doğrudan karşılarına alamıyorlar... 

Avrupa’da silahlanma konusunda başka gelişmeler de oluyor. İngiltere zorunlu askerliği getirmeye hazırlanıyor. 

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakâr Partili Başbakan Rishi Sunak, 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimleri kazanmaları hâlinde zorunlu askerlik uygulamasını geri getireceklerini bildirdi. Buna göre 18 yaşındaki gençler ya 12 ay boyunca tam zamanlı olarak orduya katılacak ya da yılda 25 gün olacak şekilde her ay bir hafta sonu gönüllü olarak bir toplum hizmetinde çalışacak.

 Parti, planın ayrıntılarını değerlendirmek üzere bir Kraliyet Komisyonu kurulmasını öneriyor. Planın yürürlüğe girmesi hâlinde, ilk katılımın Eylül 2025 olması öngörülüyor. İngiliz medyasına göre zorunlu askerlik silahlı kuvvetler veya siber savunmada çalışmayı kapsayacak. Gönüllülük seçeneğinde ise gençler, yılda 25 gün polis, itfaiye, sağlık hizmetleri ya da yaşlı ve yalnız insanlarla çalışan yardım kurumları gibi kuruluşlarda görev alacak. (Euronews) 

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ben yeni vergi yasasını savunuyorum 24 Haziran 2024 | 911 Okunma Dünyada insanlar haber okumuyor mu? 21 Haziran 2024 | 240 Okunma "Arapzon" diyerek ırkçılık yapmak! 19 Haziran 2024 | 341 Okunma İsrail’in katliamları sürüyor ama Batı oralı değil! 17 Haziran 2024 | 64 Okunma MHP’nin duruşu ve Cumhur İttifakı  14 Haziran 2024 | 3.353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar