Hitler Yahudi değildi ama Yahudi askeri çoktu

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (04.05.2022)''Hitler Yahudi değildi ama Yahudi askeri çoktu'' başlıklı yazısı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov evvelsi gün iki kritik açıklama yaptı. "Hitler Yahudi'ydi" ve "En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi" dedi.

Tabii kıyamet koptu. İsrail, Lavrov’un bu açıklamalarına çok sert tepki gösterdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde dengeli bir siyaset izleyen İsrail ilk kez Rusya’ya karşı sesini yükseltti.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus Bakan Lavrov'un sözleri "feci" olarak nitelendirildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yedioth Ahranoth'a verdiği röportajda, Lavrov'un bir İtalyan televizyonuna verdiği demeçte “(Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy'nin Yahudi olduğunu söylüyorlar. Bana göre Hitler'de Yahudi kanı vardı. En büyük Yahudi karşıtları, Yahudilerdir” ifadelerini değerlendirdi.

Lavrov'un sözlerini “affedilemez, skandal bir açıklama, feci bir tarihî hata” şeklinde tanımlayan Lapid, Rusya'dan özür beklediklerini belirtti.

Durduk yere Lavrov neden böyle dedi, bu da ayrı bir konu. Rusların İsrail’le arası iyidir. Bu açıklama İsrail’i ciddi biçimde yaraladı. 

Hitler Yahudi miydi sorusu çok tartışılıyor. Bu konuda binlerce yazı, makale yazıldı. Programlar da yapıldı. Hitler Yahudi değildi. Zaten öyle olsa bu saklanacak bilgi değil. 

Ama Hitler’e hizmet eden, Yahudi Soykırımında bizzat rol oynayan onlarca hatta binlerce Yahudi vardı. 

Lavrov’un sözlerini duyunca aklıma 2006’da Profil’den yayınladığımız “Hitler’in Yahudi Askerleri” kitabı geldi. Yahudi-Alman evliliğinden doğanlara Almancada “Mischlinge” deniyor. Kendisi de bir Yahudi olan Bryan Mark Rigg araştırma yaparken böyle bir bilgiye denk geliyor ve derinlemesine araştırma yapıyor.

Sonradan öğreniyor ki, Alman ordusunda Hitler zamanında üst düzey subay ve general-amiral dâhil 150 bin subay var. Mesela Hitler’in üst düzey Hava Kuvvetleri Komutanlarından bazıları Yahudi kökenli. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’de paradigma değişir mi? 18 Mayıs 2022 | 2.240 Okunma NATO ne yapmak istiyor? 16 Mayıs 2022 | 1.997 Okunma Muhalefettekilerin derdi helalleşme değil intikam! 13 Mayıs 2022 | 1.429 Okunma Sayın ekonomi yetkilileri, dolar daha fazla çıkmasın! 11 Mayıs 2022 | 3.783 Okunma 2010-2011 şampiyonu Fenerbahçe’dir, çünkü... 08 Mayıs 2022 | 40 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar