En azından Kemal Kılıçdaroğlu net biri

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (16.09.2022)''En azından Kemal Kılıçdaroğlu net biri'' başlıklı yazısı.

Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı yapacağı hâlâ tartışmalı. İyi Parti ile CHP arasında aday konusu netleşmedi. İtiraz etseler de İyi Parti, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakmıyor. CHP’liler ise Kemal Bey'den başkasını düşünmüyor.
Meral Hanım "Şansa bırakmayız, 2018’deki gibi acele etmemeliyiz" diyor. Aslında Kemal Bey'e, “Sen aday olma, Mansur Bey aday olsun” diyor.
Cumhurbaşkanı adaylarının ekonomi, dış politika, iç politika hakkında ne diyeceklerini bilmiyoruz. Kemal Bey hariç elbette. CHP lideri net biri. Başkan olursa neler yapacağını kıvırmadan söylüyor. Çoğu düşüncesine katılmasam da söylemlerinin net olmasını olumlu buluyorum. “Beşli çeteye hesap soracağım” diyor. “Dış politikayı 180 derece değiştireceğim” diyor. “Selahattin Demirtaş’ı, Osman Kavala’yı çıkaracağım” diyor. Hiç kıvırmıyor Kemal Bey. Aklına geleni söylüyor.
Helalleşme diyor, ifade özgürlüğü geniş olacak diyor... Yapar mı, sanmıyorum. En azından söylüyor. Ben bu bakımdan Millet İttifakı adayı Kemal Bey olsun diyorum. “Sen Tayyip Erdoğan kazansın diye Kemal Kılıçdaroğlu’nu istiyorsun” diyorlar. Ben uzun zamandır "Sayın Erdoğan kazanacak" diyorum.
Ekrem İmamoğlu Erdoğan’ın benzeri. Esas Mansur Bey kapalı kutu. Mesela Demirtaş konusunda ne düşünüyor bilmiyoruz. Suriye politikasında ne yapacak emin değiliz. Ekonomide nasıl bir yol izleyecek, fikrimiz yok. ABD ve AB ile nasıl bir ilişki kurmak istiyor, bilen yok.
Zamanında Yavuz Donat abi, Demirel için “Bir bilen” derdi. Mansur Bey “Bir bilinmeyen”... Anladığımız kadarıyla tabu kurmak gibi bir derdi de yok. Meydan okuyamıyor. Sessiz kalmak avantajlı sanıyor ama bence değil.
Bilinmedik bir adaydan ziyade bilindik adayı tercih ederim. O yüzden sürpriz olmasından ziyade net bir aday olsun. Kemal Bey bu bakımdan daha tutarlı ve gerçekçi biri.
Zaten olağanüstü bir şey olmazsa Kemal Bey adaydır. 2023 seçimleri Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında geçecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faiz indirmenin geçen seneden farklı etkileri oluyor 23 Eylül 2022 | 3.372 Okunma Monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ve seçimler... 21 Eylül 2022 | 802 Okunma Şanghay Beşlisi, NATO Bloku, etkin dış politika... 19 Eylül 2022 | 904 Okunma En azından Kemal Kılıçdaroğlu net biri 16 Eylül 2022 | 1.776 Okunma Yeni konut projesi ve ekonomi 14 Eylül 2022 | 1.376 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar