Dikkat, seçimden sonra sorun çıkabilir!

Önce bandı geri saralım. 31 Mart İstanbul Belediye Başkanlığı Seçimlerini YSK iptal etti. Gerekçeli kararında da "sandık kurulu başkanlarıyla ilgili şaibe var ve sandık başkanlarını belirleyen...

Önce bandı geri saralım. 31 Mart İstanbul Belediye Başkanlığı Seçimlerini YSK iptal etti. Gerekçeli kararında da "sandık kurulu başkanlarıyla ilgili şaibe var ve sandık başkanlarını belirleyen ilçe seçim kurulları kusurludur" dedi.
Ben bu karar çıkar çıkmaz "AK Parti’nin ilçe seçim kurulları başkanlarıyla alakalı Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na müracaat etmesi gerekir" dedim. AK Parti uzun zaman sessiz kaldı. İlçe seçim kurullarıyla ilgili şikâyette bulunmadı. Ne zamana kadar? YSK’nın tuhaf kararına kadar. Yüksek Seçim Kurulu’nun cumhuriyet savcılığınca soruşturma açılan ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin, 23 Haziran'daki yenilenecek seçimde de görevlerine devam etmelerine karar verene kadar.
Bu karar YSK’nın kendi gerekçeli kararıyla çelişiyordu. Hem ilçe seçim kurullarını gerekçe gösterip seçimi yenileme kararı al, sonra da onların yeniden görev yapmasını sağla. Akılla izah edilir bir şey değil. Hem Tayyip Erdoğan, hem Binali Yıldırım hem de AK Parti’nin önde gelenleri bu duruma itiraz etti.
Peşinden AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, YSK’nın 31 Mayıs 2019 tarihinde Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve müdürünün başvurusu üzerine aldığı “Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları 23 Haziran’da da görev yapacak” kararına itiraz etti. YSK iki gün önce kararını verdi ve itirazı hâkimlerle ilgili idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nda olduğu için reddetti.
Benim anlamadığım AK Parti neden HSK yerine YSK’ya müracaat etti. Burada hâkimlerle ilgili karar yetkisi HSK’ya ait. YSK yanlış adres...
Dün bir başka gelişme yaşandı. HSK, İstanbul seçiminde kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yaptıkları gerekçesiyle haklarında YSK tarafından suç duyurusunda bulunulan İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı. HSK, 1. Daire’nin müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hâkimlerle ilgili karar verecek.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ali Babacan ne dediğinin bal gibi farkında... 13 Temmuz 2020 | 5.691 Okunma Madencilik sektöründe FETÖ’cülerin eli hâlâ var mı? 10 Temmuz 2020 | 2.847 Okunma Nevzat Kaya ile ilgili bir not 10 Temmuz 2020 | 2.743 Okunma Koronavirüsün şakası yok! 08 Temmuz 2020 | 2.540 Okunma Bataklık operasyonu, lüks arabalar, Nevzat Kaya... 06 Temmuz 2020 | 3.396 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar