Deprem notları - Bundan sonraki deprem Kuşadası-Midilli hattında mı olacak?

Artık şunu anlamalıyız ki, depremin şakası yok. “Yeni mi anladınız?” diyeceksiniz. Yeni anlamadık ama son zamanlarda meydana gelen depremler bazı şeylerin çok ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. 

İstanbul’daki 5,8’lik deprem, Manisa, Ankara ve Elâzığ’daki depremler fayların kırıldığını ortaya çıkardı. Uzmanlar başta Naci Görür ve Şener Üşümezsoy Elâzığ-Malatya hattının kırılacağını ve deprem olacağını söylediler. Tahmin ettiler.
Deprem uzmanlarının söylediklerine kulak kabartmak lazım. Son iki gündür hepsini dinliyorum. Dedikleri basit. Nerede kırılma yoksa orası tehlikeli demektir! Yani oralarda bundan sonra deprem olabilir. Peki nerelerde kırılma olmadı? Ege’de Kuşadası ve Midilli hattında uzun zamandır kırılma olmamış. O zaman buralarda deprem olma ihtimali yüksek. 
Bunu ben demiyorum, uzmanlar diyor. Deprem marjinal ifadelerle, komplo teorileriyle ya da hurafelerle izah edilecek bir durum değil. Bilimsel verilerle, gerçeklerle anlaşılır bir olaydır. Nerede sıkıntı varsa oralarda hemen tedbir alınmalı. Ege’de uzun zamandır kırılma olmamışsa orada deprem riski var demektir. “Böyle yazarak insanları korkutmayın” diyenler olacaktır. Valla korkalım, ödümüz kopsun. Tedbiri ancak öyle alırız... 
 
Başkan Erdoğan uzmanları toplamalı
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukuk düzeni iyi işlemezse 28 Şubat 2020 | 2.917 Okunma FETÖ’nün siyasi ayağı 28 Şubat 2020 | 2.493 Okunma Millî güvenlik ve vatan için can verenler 26 Şubat 2020 | 2.641 Okunma Koronavirüsün ne olduğunu biri bize anlatsa ama Canan Karatay değil 24 Şubat 2020 | 3.342 Okunma BBC Türkçe’nin “geçinememe” yalanı 24 Şubat 2020 | 559 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar