Bu coğrafyada Türkiyesiz hiçbir şey olmaz

Türkiye’nin Suriye politikası, müttefik bildiklerimizin bilinçli ve olumsuz tavırlarına rağmen millî güvenliğimiz çerçevesinde seyrinde ilerliyor. Özellikle ABD’nin YPG konusunda sergilediği ikircikli...

Türkiye’nin Suriye politikası, müttefik bildiklerimizin bilinçli ve olumsuz tavırlarına rağmen millî güvenliğimiz çerçevesinde seyrinde ilerliyor. Özellikle ABD’nin YPG konusunda sergilediği ikircikli tavır ve silah yardımının devam etmesi, iki ülke arasındaki köklü ilişkiye eşi benzeri görülmemiş bir güven sorunu yaftası vurdu.
Suriye sınırımızda, Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölge çalışmaları ABD ve Türkiye yetkilileri arasında yoğun görüşme trafikleriyle devam ettirilse de Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi, teröre güvenli bölge oluşturuluyor türünden bir intiba var. Askerî ve istihbari kaynaklarımız da bunun doğruluğunu maalesef teyit etmektedirler.
Öte yandan rejimin İdlib bölgesine sürdürdüğü saldırılar hem vahşetin sınırlarını zorluyor hem de sınırımıza doğru yeni bir göç dalgasının fitilini ateşliyor. Türkiye ne olursa olsun yeni bir göç dalgasına maruz bırakılmak isteniyor.
Devletimizin gerek ulusal gerek uluslararası toplantılarda defalarca dile getirdiği gibi, Türkiye, yeni bir göç dalgasını kaldıracak durumda değil. Üç kuruşun ve küçük hesapların kârını güden Avrupa devletleri, hem istiyorlar ki mülteciler ülkemize gelmesin hem de diyorlar ki Türkiye tüm bu dalgalara tek başına göğüs gersin. İşin maddi kısmını bile üstlenmiyorlar. Türkiye her sorunu kendi halletsin istiyorlar.
Üç kuruşa beş köfte olmayacağı gibi ülkemizin yeni göç dalgalarına karşı Avrupa da elini taşın altına koymak zorunda. Ya da İdlib’deki sıkıntıları çözmek için gerekli diplomatik faaliyetleri yapmak zorunda. Öz kaynaklarımızla kucak açtığımız muhacir kardeşlerimize karşı her türlü yardımı elbette yaparız ama ülkemizin ve devletimizin uluslararası camia tarafından istismar edilmesine, mültecilere yaptıklarımızın yok sayılmasına da sessiz kalmayız.
Türkiye Cumhuriyeti, diplomasinin ve yumuşak gücün her türlüsünü son kerteye kadar başarıyla kullanan ama yeri geldiğinde de millî güvenliğini tehdit eden kim olursa olsun, demirden yumruğunu onun başına indiren güçlü bir devlettir. Bugün bizleri mülteci akını ya da terör ordusuyla kıskaca almaya çalışanlar, bilmelidirler ki devletimizin her ihtimale karşı her türlü planı hazırdır ve uygulanmayı beklemektedir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MİT tırları olayı ve Edward Snowden’ın ABD’deki durumu 20 Eylül 2019 | 3.296 Okunma Yüksek Yargı, FETÖ şirketleri ve içerideki FETÖ’cüler 18 Eylül 2019 | 7.639 Okunma Jeffrey Epstein, Ehud Barak, MOSSAD ve tuhaf bağlantılar 16 Eylül 2019 | 3.443 Okunma Bu coğrafyada Türkiyesiz hiçbir şey olmaz 13 Eylül 2019 | 2.887 Okunma Türk Hava Kurumu borçlarını yapılandırıyor 11 Eylül 2019 | 2.432 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar