Birol Erdem FETÖ’yle ne kadar mücadele etti?

Geçen hafta HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’u yazmıştım. O yazı bayağı ses getirdi. Şimdi de eski Adalet Bakanı Müsteşarı Birol Erdem’i irdeleyelim. Erdem, Ankara Cumhuriyet...

Geçen hafta HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’u yazmıştım. O yazı bayağı ses getirdi. Şimdi de eski Adalet Bakanı Müsteşarı Birol Erdem’i irdeleyelim. Erdem, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’ye yönelik soruşturması kapsamında 3 Haziran 2017’de gözaltına alındı. “Anayasal düzeni ihlale teşebbüs" ve "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçlarından tutuklanması talebiyle sulh ceza hâkimliğine sevk edilmişti. Erdem adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış ama eşi Gülümser Erdem tutuklanmıştı.
Gülümser Erdem daha sonra 30 Haziran 2017’de serbest bırakıldı. Burada şunu not düşmek gerekir: Birol Erdem tutuklandığında yargı içinden bir grup aynen İbrahim Okur’u koruduğu gibi Birol Erdem’i de savundu. Bu kadar savcı hâkim tutuklanırken ağzını açmayanlar nedense iş İbrahim Okur ve Birol Erdem’e gelince canhıraş siper olmuşlar.
Burada mesele 7 Şubat 2012’de MİT krizi ve 17-25 Aralık’ta FETÖ devlete saldırdığında nasıl tutum aldığıdır. Bu noktayı incelemek lazım. Birol Erdem’in dosyasını Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi “yüksek yargı mensubu olması” nedeniyle yargılamayı durdurdu ve dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay Başsavcılığı, Birol Erdem hakkında yeniden iddianame düzenledi ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi´ne “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan dava açtı.
İddianamede Birol Erdem’le ilgili şunlar söylendi: “Mahrem sınıf olan HSYK üyeliği ve 2. Daire üyeliği sıfatları ile Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Daire Başkanlığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdürlüğü sıfat ve unvanları itibarıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün yargı içerisindeki hiyerarşik yapılanmasında örgüt içi konumu, temadi eden örgütsel ve etkin nitelikteki faaliyetlerinin dikkate alınmalıdır.”
Bu arada Birol Erdem lehine tanıklık yapanlar da oldu. Bunlardan biri de Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’tı. Kodalak aynen şunları söyledi: “2013 yılı bahar ve yaz ayları itibarıyla zamanın Adalet Bakanlığı Müsteşarı olan Birol Erdem’in FETÖ’cü örgütlenmeyi kurumlardan temizlemek amacıyla Yargıtay, Danıştay, Akademi ve HSYK Kanun Tasarılarını hazırladığına şahidim. Bu tasarılar 17/25 süreci yaşanınca hızla meclise sevk edilerek hatırladığım kadarıyla 2014’ün Şubat ayında yasalaşmıştır. Tabii ki bu dönemde yapılan tasarruf üzerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem görevden alınmıştı, yerine Kenan İpek atanmıştı. Kenan İpek, müsteşar olur olmaz yaşanan 17/25 süreci sebebiyle Birol Erdem’in ekibiyle hazırladığı bu tasarıları hazır şekilde önünde bulup hızla yasalaşmasını sağlamıştır.”
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Birol Erdem’i savundu. Erdem FETÖ’cü mü, kripto mu bilemem. Ancak şunları sorabiliriz: Hedef gördüğü herkese saldıran FETÖ, Birol Erdem’e tıpkı İbrahim Okur’a olduğu gibi neden hiç saldırmadı?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ermenistan boyundan büyük işlere giriyor 28 Eylül 2020 | 2.059 Okunma Süleyman Soylu’nun bomba açıklamaları 25 Eylül 2020 | 5.178 Okunma Anayasa Mahkemesi’nin Web sitesindeki tuhaflık! 25 Eylül 2020 | 686 Okunma Silahsız diplomasi enstrümansız müziktir 23 Eylül 2020 | 375 Okunma AYM, yargı ve MİT tırları 21 Eylül 2020 | 1.740 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar