Birleşik Arap Emirlikleri Orta Doğu’yu yakmak istiyor!..

1 Mart 2019’da bu köşede “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye düşmanlığını afişe etti” başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada özetle şunu yazmıştım....

BAE’nin gayriresmî sözcüsü Abdullah Haleq, "101 yıldan beri ilk kez Katar, düşman Türk kuvvetlerinin Arap Yarımadası'nda bulunmasına izin veriyor. Erdoğan bu güçleri bölgedeki genişlemeci hedefleri için istediği gibi kullanabilir” demişti. 
BAE’ye göre Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşmanın Katar'la Suudi Arabistan arasındaki gerginliği artıracağı dile getirilmişti. Haleq’e göre Suudi Arabistan'ın bir tarafı İran'ın desteklediği Husiler üzerinden Yemen'de kuşatılmış durumda. Geçen eylülde Basra'da İran Devrim Muhafızları'nın desteklediği milisler Amerikan konsolosluğuna saldırınca ABD Dışişleri Bakanlığı orayı tahliye etmiş.
Öte yandan Katar'ın batısı da Türk birlikleri tarafından kuşatılmış durumda. Yani Katar, Türkiye ile askerî antlaşma imzalayarak Körfez ülkeleri üzerinden çatışma çıkarmış. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süleyman Soylu’nun geçen yılki ameliyatı ve haberciliğin ölümü 20 Ocak 2020 | 3.313 Okunma Darbeci Korgeneral Metin İyidil’i kim koruyor? 17 Ocak 2020 | 6.689 Okunma FETÖ mücadelesi sulandırılırken... 17 Ocak 2020 | 2.698 Okunma Amerika ile İran arasında gizli bir ortaklık mı var? 15 Ocak 2020 | 2.532 Okunma Şu bildiklerinizi anlatın! 15 Ocak 2020 | 3.172 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar