Birleşik Arap Emirlikleri Orta Doğu’yu yakmak istiyor!..

1 Mart 2019’da bu köşede “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye düşmanlığını afişe etti” başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada özetle şunu yazmıştım....

BAE’nin gayriresmî sözcüsü Abdullah Haleq, "101 yıldan beri ilk kez Katar, düşman Türk kuvvetlerinin Arap Yarımadası'nda bulunmasına izin veriyor. Erdoğan bu güçleri bölgedeki genişlemeci hedefleri için istediği gibi kullanabilir” demişti. 
BAE’ye göre Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşmanın Katar'la Suudi Arabistan arasındaki gerginliği artıracağı dile getirilmişti. Haleq’e göre Suudi Arabistan'ın bir tarafı İran'ın desteklediği Husiler üzerinden Yemen'de kuşatılmış durumda. Geçen eylülde Basra'da İran Devrim Muhafızları'nın desteklediği milisler Amerikan konsolosluğuna saldırınca ABD Dışişleri Bakanlığı orayı tahliye etmiş.
Öte yandan Katar'ın batısı da Türk birlikleri tarafından kuşatılmış durumda. Yani Katar, Türkiye ile askerî antlaşma imzalayarak Körfez ülkeleri üzerinden çatışma çıkarmış. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi Parti’de tuhaflıklar ve Özdağ’a sorular 23 Ekim 2020 | 493 Okunma FETÖ’nün Danimarka İmamı Nail Ad’ın belgesi 21 Ekim 2020 | 2.223 Okunma Ercüment Ovalı’nın aşısı ne oldu? 19 Ekim 2020 | 2.851 Okunma Twitter ve Facebook bile siyasi konularda tarafsız değildir 19 Ekim 2020 | 857 Okunma AYM üyesi Engin Yıldırım istifa etmek için ne bekliyor? 16 Ekim 2020 | 1.742 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar