Alec Baldwin davası ve Amerika’da hukuk

Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük'ün bugünkü (07.10.2022)''Alec Baldwin davası ve Amerika’da hukuk'' başlıklı yazısı.

Türkiye’de hukuk hep eleştirildi. Her iktidar zamanında mutlaka eksik bir taraflar oldu. Türkiye’de hukuk muazzam işliyor diyen yok. Eksikleri var. Hukuk bilgim sınırlı olduğu için bilgiçlik taslamayacağım ama bu durum Batı’yla kıyaslama yapmama engel değil. 
Nasıl mı? Bir iş mahkemeye düşmeden önce ara buluculuk sisteminin devreye girmesi bizde de var. Taraflar arasında anlaşma deniyor buna. İş mahkemeye gelmeden taraflar uzlaşıyor ve dosya kapanıyor. 
Amerika’da 22 Ekim’de Rust filminin çekimleri sırasında bir kaza yaşandı. Ünlü oyuncu Alec Baldwin çekimler sırasında elindeki silahtan çıkan mermi görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’e isabet etti ve kadın öldü. 
İş, hâliyle mahkemeye intikal etti. Filmin yapımcıları ihmal nedeniyle para cezası aldı. New Mexico Çevre Müdürlüğü'nün hazırladığı raporda; Rust filminin yapımcılarının "sette ateşli silah kullanmak konusundaki risklere karşı herhangi bir şekilde dikkat göstermedi" denildi.
Kuruluş, yapımcı şirketi maksimum para cezası olan 136.785 dolar ödemeye mahkûm etti. 
Ortada bir de ölüm olduğu için kamu davası açıldı. Ancak Amerika’daki hukuka göre önce tarafların uzlaştırmacı aracılığıyla anlaşması için dosya hazırlandı. Sonra taraflar bir araya geldiler. 
Dün Alec Baldwin de Instagram hesabından bir açıklama yayımladı ve kamu davasının sonlanmasından mutlu olduğunu kaydetti. Peki olay nasıl sonuçlandı. Filmin hem yapımcısı hem de başrolünde oynayan Alec Baldwin ve diğer yapımcılar ile Halyna Hutchins’in ailesi bir araya geldiler. Aralarında uzlaştılar ve kamu davasının kapanmasına karar verildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alec Baldwin davası ve Amerika’da hukuk 07 Ekim 2022 | 2.047 Okunma Her anlamda yeni bir dünyaya doğru... 05 Ekim 2022 | 1.090 Okunma 28 Şubat kafası deyip geçmemek lazım! 03 Ekim 2022 | 2.470 Okunma NATO gerçekten önem kazandı mı? 30 Eylül 2022 | 954 Okunma PKK’yı bu saatten sonra kimse kurtaramaz 28 Eylül 2022 | 3.431 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar