ABD Kürtleri mi, PKK'yı mı sattı?

Dünyanın gündemi Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine, yani Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyona odaklandı. Batı medyası Türkiye'nin yapacağı operasyona "işgal" diyor ama bunun bir önemi yok. Öte yandan...

Dünyanın gündemi Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine, yani Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyona odaklandı. Batı medyası Türkiye'nin yapacağı operasyona "işgal" diyor ama bunun bir önemi yok. Öte yandan özellikle Amerikan medyası ve bazı Demokrat senatörler Trump'ın Kürtleri sattığını ileri sürüyor.
ABD daha önce Kürtleri sattı. Suriye'de varlığından şikâyetçi olduğumuz YPG/PYD. Tabii önce bir tarihe bakmamız lazım. Molla Mustafa Barzani bağımsız bir Kürt devleti için 1960 ve 70'lerde çok çabalamıştı. Amerika'da vakti zamanında devlet başkanı gibi karşılanmıştı. Henry Kissinger'la yakın dosttu. Ama 1975'ten sonra yazdığı mektuplara bile cevap verilmemiş ve yalnızlığa mahkûm edilmişti. Kahrından ölmüştü Mustafa Barzani. Bu, Amerika'nın Kürtleri ilk satışıydı.
Kanlı İran-Irak savaşında Amerika her iki ülkeye de yardım etmişti. Başkan Ronald Reagan, kendi adına Donald Rumsfeld ve CIA'den oluşan bir ekibi 20 Aralık 1983'te Saddam Hüseyin'e göndermişti. Irak'a, "ABD arkanızda" mesajı verilmişti. Amerikan Ticaret Komitesi'nin izniyle bazı Amerikan şirketleri Irak'a şarbon ve böcek ilaçları vermişti. Saddam Hüseyin bunları daha sonra Halepçe'de Kürtlere karşı kullanmıştı. 16 Mart 1988'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 6357 kişi katledilmişti. Bu Amerika'nın kazığı sayılmasa da Kürtlere yönelik bir katliamı görmezden gelmişti.
Birinci Körfez Harbi'nde Baba Bush Irak'ı işgal etmek üzereydi. Saddam'ın devrilmesine ramak kalmıştı. Amerika'nın Arap müttefikleri, başta Suudi Arabistan, "Saddam devrilirse İran ekonomisi güçlenir" dediler. Bunun üzerine Amerika, Saddam Hüseyin'i devirmedi. Şii ve Kürtleri ayaklandırdı. Saddam'ın devrim muhafızları ayaklanan Şii ve Kürtleri helikopterlerden attıkları gazlarla zehirlediler. ABD Kürtleri gene arkadan vurmuştu.
2017'de Kuzey Irak'ta yapılan referandum Amerika'nın Irak'a attığı en büyük kazıktı. Mesut Barzani bağımsızlık referandumuna gitmiş ama Türkiye'den gelen baskıyla kararı rafa kaldırmıştı. Barzani sırtını dayadığı ABD'den yüz bulamamıştı...
Buraya kadar olanların hepsi ABD'nin Kürtleri yarı yolda bırakmasaydı. Ancak Suriye'de Kürtler değil YPG/PYD var. Amerika'ya göre DEAŞ'a karşı elde edilen başarıda en büyük destek Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) gelmişti. ABD'nin eski BM Büyükelçisi Nick Halley bile dün bu yönde tweet attı. Türkiye'nin haklı olarak yapacağını açıkladığı operasyona Trump, "Karışmayacağız" dedi. Taraf tutmadığını da söyledi.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ülkeler kabuğuna çekilirken Türkiye’nin açılımları 05 Ağustos 2020 | 126 Okunma Ünlü Nörolog Benedict Michael’in Covid-19 hakkında söyledikleri 03 Ağustos 2020 | 2.417 Okunma İzin... 31 Temmuz 2020 | 81 Okunma Aşı konusunda emin misiniz Ercüment Ovalı? 29 Temmuz 2020 | 1.970 Okunma AK Parti döneminde muhalifler kültür alanında ne yaptı? 27 Temmuz 2020 | 336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar