ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bank Asya Ortağı Tacettin Negiş’i kim koruyor?

Cem Küçük
Cem Küçük Türkiye Gazetesi
04 Ocak 2019 | 15.6 K

1 Mart 2014... FETÖ’cü teröristlerin dört bir koldan devlete ve millete saldırdığı günler... Meşhur Tuskon toplantısında Rızanur Meral isimli terörist kürsüden o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’a ağza alınmayacak küfürler ediyordu. Erdoğan’ı indirmek ve yargılamakla aleni tehdit ediyordu. FETÖ’cü Meral’i dinleyen salondakiler de elleri patlarcasına alkışlıyorlardı. Onlardan biri de Bank Asya Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Negiş’ti. Diğer üyeler arasında Murat Sungurlu, Cemil Özdemir, Ünal Kabaca, Salih Sarıgül ve Ahmet Çelik vardı...
Benim bugün üzerinde duracağım kişi Tacettin Negiş. 1948 Bayburt doğumlu olan Negiş, 2004 Temmuz’undan devletin el koyduğu 25 Mayıs 2015’e kadar Bank Asya’nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca Tuna Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Negiş Giyim İmalat ve İhracat AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanı’ydı. Çocuk giyimi denilince akla ilk o geliyordu. Negiş aynı zamanda Florya İşadamları Derneği (FIADER) Yönetim Kurulu Başkanı’ydı. Bu dernek 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatıldı. Negiş’in Florya’da sayısız gayrimenkulü olduğu biliniyor.
Bank Asya için terörist Fetullah Gülen çağrı yaptığında Tacettin Negiş 3,5 milyon TL yatırmıştı. Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Negiş hâlâ firari ve hakkında tutuklamaya yönelik arama kararı var. Hadımköy, Esenyurt’ta bulunan firması Negiş Giyim, faaliyetlerine devam ediyor. Kira gelirlerini de çocukları alıyor. Bir iddiaya göre Negiş, Esenyurt-Beylikdüzü hattında gizleniyor!
Tuskon toplantısında Erdoğan’a edilen hakaretleri ayakta alkışlayan, Bank Asya’nın büyük ortaklarından Tacettin Negiş’in mal varlığına hâlâ tedbir kararı alınmış değil. Bunu da hakkında yürütülen bir dava dosyasından öğreniyoruz. Tacettin Negiş hakkında İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 2017/33673 no’lu soruşturma dosyası var. Ancak yukarıda dediğim gibi mal varlığına ya da şirketlerine kayyum atanmış değil!

Devamını Oku