10 büyükelçi ile ABD ve onun emrindeki ülkelerin geri adım atması

Batı kendi adamı Osman Kavala’yı kurtarmak için var gücüyle mücadeleye devam ediyor. ABD öncülüğündeki 10 ülke büyükelçisi Türk yargı sistemine müdahale edecek kadar ileri gitmişti....

Batı kendi adamı Osman Kavala’yı kurtarmak için var gücüyle mücadeleye devam ediyor. ABD öncülüğündeki 10 ülke büyükelçisi Türk yargı sistemine müdahale edecek kadar ileri gitmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tabii ki bu hadsizliğe sert çıktı. Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu’na da “Biz bu şahısları ülkemizde tutmak zorunda değiliz” dedi. Erdoğan kararlı duruşunu cumartesi ve pazar günleri de sürdürdü.

Herkes ne olacak diye merak ederken iki gün evvel ABD geri adım attı. ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı Türkçe ve İngilizce paylaşımda, ‘‘ABD 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit eder" dedi.

Peşinden emrindeki diğer ülkeler de ABD Büyükelçiliğinin kararını Twitter’da paylaştılar. Bir süre açıklamayı paylaşmayan Fransa ve Almanya da yaklaşık bir buçuk saat sonra diğer büyükelçiliklere uydu. Yani aynen ABD gibi onlar da “Geri vitese takıyoruz” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Ekonomi bitti, battı" diyenler! 26 Kasım 2021 | 4.985 Okunma Karabük Demir Çelik’ten Türk lirasıyla alım yapmak yasak mı? 26 Kasım 2021 | 820 Okunma Dolar nerede duracak? 24 Kasım 2021 | 8.675 Okunma CHP yönetimi Tanju Özcan’a 'dur' desin! 24 Kasım 2021 | 254 Okunma Sadece aşısızları suçlamayalım 22 Kasım 2021 | 629 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar