Yüzde 7 baraj ve ötesi...

Seçim sistemine dair Cumhur İttifakı kanadındaki müzakerelerde ilk somut sonuç seçim barajının 10'dan 7'ye düşürülmesinde uzlaşılması oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek-Karadağ...

Seçim sistemine dair Cumhur İttifakı kanadındaki müzakerelerde ilk somut sonuç seçim barajının 10'dan 7'ye düşürülmesinde uzlaşılması oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek-Karadağ seyahati dönüşü açıkladığı yüzde 7'ye MHP Genel Başkanı Bahçeli de net bir destek verdi.
CHP ve İP cenahından henüz buna ciddi bir tepki gelmedi.
"Baraj olmasın" gibi beylik lafları bir kenara bırakırsanız küçük partileri ittifaka zorlayan yüzde 7'den CHP'nin hatta İP'in de bir rahatsızlığı yok.
Muharrem İnce ve Ümit Özdağ gibi isimlerin kurduğu partilerin yönetilmesi açısından karşı çıkacakları bir baraj değil bu.
Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum için gereken seçim yasası düzenlemesinin diğer hususları asıl merak konusu.
Dar ya da daraltılmış bölge olacak mı?
İttifaklar bu haliyle kalacak mı?
Mevcut ittifak uygulaması yerine her partinin kendi oyunu aldığı stratejik ittifak yaklaşımı benimsenir mi?
İttifak içi baraj getirilir mi?
İşte bu kritik sorulara cevap veren bir düzenlemede anlaşılması durumunda asıl tartışma başlayacak.

İTTİFAK İÇİ BARAJIN ANLAMI?
Mevcut ittifak düzenlemesi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Laikçi kaygılar ve Atatürk’ün yeri 04 Eylül 2021 | 101 Okunma Yüzde 7 baraj ve ötesi... 03 Eylül 2021 | 1.449 Okunma Türk dış politikasını doğru okumak için.. 31 Ağustos 2021 | 1.066 Okunma Kabil’deki DEAŞ saldırısı ve yeni senaryolar 28 Ağustos 2021 | 1.359 Okunma Askerimizin çekilmesi sonrası Afganistan politikamızın yönü 27 Ağustos 2021 | 1.336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar