Putin, Guterres ve sürüklendiğimiz “kaos çağı”

Son üç günde gerçekleşen bir röportaj ve bir konuşma dünya siyasetinin nereye gittiği hususunda alarm zillerini çaldırıyor.Röportaj, Rus lider Putin'in Amerikan gazeteci T. Carlson ile yaptığı iki saatlik...

Son üç günde gerçekleşen bir röportaj ve bir konuşma dünya siyasetinin nereye gittiği hususunda alarm zillerini çaldırıyor.

Röportaj, Rus lider Putin'in Amerikan gazeteci T. Carlson ile yaptığı iki saatlik görüşmeydi.

Konuşma ise, BM Genel Sekreteri Guterres'in Genel Kurul'da "dünyamızın bir kaos çağına girdiğine" dair ilanıydı.

Putin'in açıklamaları çok kutuplu dünyadaki güç rekabeti ile Batı-Rusya çatışmasının ne kadar ciddi bir geçmişe sahip olduğunu gösterirken Guterres'in sözleri iklimden İsrail'in Gazze işgaline kadar bugünün dünyasının sorunlarının çözülemez durumuna işaret ediyordu.

Her ikisinin açıklamaları aslında birbirini tamamlıyor: mevcut uluslararası sistem kaosa sürüklenirken düzen kurabilecek güçler birbiriyle çekişme halinde ve bu yakın gelecekte daha da hızlanabilir.

Önce Putin'in mülakatı ile başlayalım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çok kutuplu dünyada Türkiye’nin yeri 20 Şubat 2024 | 239 Okunma Normalleşmeden stratejik ortaklıklara gidişin son halkası 17 Şubat 2024 | 110 Okunma Erdoğan’ın eleştirisi CHP seçmenini rahatsız eder mi? 16 Şubat 2024 | 180 Okunma Kahire ile yeni dönemin kapıları açıldı 15 Şubat 2024 | 248 Okunma Hangisi daha fazla ‘dehşet verici ve akıl dışı’? 13 Şubat 2024 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar